Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Zorunlu Trafik Sigortası Primleri
Zorunlu Trafik Sigortası Primleri

Zorunlu Trafik Sigortası Primleri

Temel sistem olarak olası bir kaza durumunda kazaya karışan kişilerin kaza sonucu zarar gören kişi, araç veya sabit bir yapının bu kazadan gördüğü zararlar çerçevesindeki zararlarının veya tedavi masraflarının karşılanmasının rahat ve hızlı şekilde işleyebilmesi için devletin zorunlu tuttuğu bir sigorta şekli olan trafik sigortası, eğer araç sahibi olan herkes kendi üzerine düşen vergi miktarını öder ise birçok farklı durumda oluşabilecek trafik kazalarında yaraların daha kolay bir şekilde sarılabilmesini sağlar. Kasko ile karıştırılmaması gereken bu sistem 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile resmi hale gelmiştir ve kaza sonucu tutulan raporlar sonucu hata oranına göre zorunlu trafik sigortası primleri karşı tarafa belirli ödeme yapılır.

Trafik Sigortası Hizmeti Veren Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Trafik Sigortası

Devlet tarafından kriterleri belirlenen ve ödeme yapılmadığı tespit edildiğinde aracın bağlanmasına kadar giden bu sigorta primleri yıllık ödeme sistemi ile birlikte genellikle her yılın başında Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik doğrultusunda Trafik Sigortası rehber tarifesi içinde belirlenir. Buna göre yılbaşından itibaren geçerli olan bu tarifede o yılın ekonomik koşullarına ve araç değerlerine göre farklı araç modelleri, yaşları ve bulundukları ile göre ödeme primleri değişiklik gösterir. 2012 yılı itibariyle ülkemizde bir özel bir otomobil için rehber fiyatın en yüksek olduğu il haliyle İstanbul’dur. Bu fiyatın en az olduğu il olarak da Burdur gözükmektedir.

Araç sahibi olduğunuz anda üzerinize bir zorunluluk olarak eklenen trafik sigortası primleri aracınızın bağlı bulunduğu ile göre de değişkenlik gösterir. Burada amaç kalkınmada öncelik, ildeki araç sayısı ve kaza oranları gibi kriterlere göre sınıflandırma yapmaktır. Yani İstanbul plakalı bir araçla Konya plakalı aracın ödemesi gereken zorunlu trafik sigortası primi aynı değildir. Ancak son dönemde ortaya çıkan bir değişim ile zorunlu trafik sigortalarını devlet adına yapan şirketler için belli oranda fiyat artırım ve indirim hakkı tanınmıştır. Resmi olarak devlet tarafından belirlenen rehber fiyatın yüzde 10 aşağıya, yüzde 20 yukarıya çekilebilen bu fiyatlar neticesinde bugün yetki sahibi çeşitli sigorta şirketlerine giderek aracınızın bilgilerini ve bağlı bulunduğu yeri bildirerek zorunlu trafik sigortası priminin ödenmesi için bir fiyat teklifi alabilirsiniz. Buna göre zorunlu trafik sigortamızı da yaptırırken işinde ehil olmuş kişilere başvurmalı ve hayatımızın söz pahası odluğu trafik şartlarında ekonomik durumumuzu da bu yolla güvence altına almalıyız.

Trafik Sigortası Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Trafik Sigortası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top