Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?
Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda düzenlenen ve trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta çeşididir. Her yıl yenilenmek zorundadır. Zorunlu trafik sigortası nedir sorusuna verilebilecek en iyi açıklama budur.

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır. Trafik sigortası, zorunlu olmasının yanı sıra, karşı tarafa verilen hasarları karşılaması bakımından araç sahiplerini maddi olarak koruyan bir sigortadır. Motorlu kara taşıtlarının neden olduğu kişi ve mal hasarları bu sayede güvence altına alınır.

Zorunlu trafik sigortasındaki temel amaç, üçüncü kişilere verilen zararları karşılamaktır. Zorunlu trafik sigortası teminatları, Karayolu Trafik Kanunu hükümleri dahilinde ve belli limitler çevresinde belirlenir. Bu haliyle de kasko sigortalarından farklıdır. Trafik sigortaları kişilerin kendi hasar ve masraflarını değil, karşı tarafın hasar ve masraflarını telafi etmek için vardır.

Trafik Sigortası Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Trafik Sigortası

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar. Bu sigorta çeşidi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. Zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği diğer aracın zararını karşılar.

Zorunlu trafik sigortası olmayan (veya süresi sona ermiş) araçlar görüldükleri yerde bağlanır (trafiğe çıkması engellenir). Her araç sahibi, zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ve sigorta süresi sona ermeden uzatmakla yükümlüdür.

Trafik sigortası yaptırmayanların araçları bağlanarak trafik şube otoparkına çektirilir ki bundan sonraki süreç oldukça yorucu ve masraflıdır. Otoparka çekilen bir aracın yeniden trafiğe çıkması için bir dizi prosedürün yerine getirilmesi şarttır. Bu bağlamda zorunlu trafik sigortası sahibi olmak zaman ve para kayıplarını önlemek açısından da gereklidir. Gerek kaza olması ihtimali, gerekse herhangi bir polis kontrolünde ilk dikkat edilecek unsurlardan biri olan trafik sigortanızın durumunu ve geçerliliği konusunu ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Bu geniş kapsamın yanında yine deprem sonrası ortaya çıkacak zararlar olan enkaz kaldırma masrafları, kar kaybı, iş durması, kira mahrumiyeti, alternatif ikametgah ve işyeri masrafları, mali sorumluluklar ve benzeri diğer bütün dolaylı zararlar her türlü taşınır mal eşya ya da benzerleri zorunlu deprem sigortası teminatının dışında yer almaktadır. Ancak bu gibi durumlar için sigorta şirketinden teminat alınabilir. Bunun dışında ölüm dahil olmak üzere tüm bedeni zararlar, manevi tazminat talepleri de zorunlu deprem sigortası teminatının dışında yer almaktadır. Aynı şekilde kamuya ait binalar, köy yerleşim alanlarında yapılan binalar, işyerleri, inşaatı henüz tamamlanmamış binalar, 27.12.1999 tarihinden itibaren mesken olarak inşa edilmiş olan ancak inşaat ruhsatı bulunmayan bağımsız bölümler ve binalar tapuya kayıtlı bulunmayan ve hazine arazileri üzerine inşa edilmiş binalar zorunlu deprem sigortası dışında yer almaktadır.

Sigorta Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Trafik Sigortası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top