Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Zorunlu Deprem Sigortası Nedir ?
Zorunlu Deprem Sigortası Nedir ?

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir ?

Hayatımıza 17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri sonrası ciddi olarak girmeye başlayan zorunlu deprem sigortası, binalara yönelik sigortalardan biridir. Adından da anlaşılabileceği gibi devlet tarafından zorunlu tutulmaktadır. Bu sigortanın teminatı resmi bir kurum olan Doğal Afet Sigortası Kurumu’nun yetkisiyle özel sigorta kuruluşları tarafından hazırlanarak poliçeler hazırlanır. Yapılan bu sigorta ile deprem ile birlikte binanıza gelebilecek zararların karşılanması sağlanır. Resmi olarak bir vergi olarak  geçmemesine rağmen fiili anlamda bir vergi olarak da nitelendirilebilirler.

İçeriğine bakacak olursak, zorunlu deprem sigortaları da trafik sigortasına benzer bir şekilde bir yıllık poliçeler halinde yapılırlar. Yıl sonunda yenilenmemesi halinde ekstra ceza ücreti ödenir.

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Zorunlu deprem sigortası

Bu sigorta sayesinde; deprem ve buna bağlı oluşan yangın, tsunami, heyelan gibi felaketlerde meydana gelen zararlar karşılanır. Her bina için kriterlere göre belirlenen teminat miktarları dahilinde ödeme yapılır.

587 sayılı kanun hükmünde kararnamede belirtildiği şekilde, belirli bir deprem sigortası kapsamına giren bir binanın bu işlemleri tamamlanmadıkça onunla ilgili tescil, su, doğal gaz açtırma vb. resmi işlemler yapılamaz.

587 sayılı kanun hükmünde kararname hükümleri uyarınca kamu kuruluşları, zorunlu deprem sigortasının yaptırılmış ve priminin ödenmiş olduğu belgelenmedikçe bu sigortaya tabi binalarla ilgili tapu tescil işlemleri,  su ve doğal gaz abonelik işlemleri dahil hiçbir işlem yapılamaz.

Zorunlu devlet sigortası kurallarına bağlı olarak belirlenen 3 farklı yapı sınıfından bahsedebiliriz. Bunlara bakacak olursak :

  1. Çelik veya betonarme olarak isimlendirilen bu malzemede taşıyıcı karkas bulunan yapılar.
  2. Karkas olmayan ve taşıyıcı duvarları kesme tuğla, taş ve boşluksuz beton gibi malzemeler ile yapılan ve döşeme, merdiven ve tavanı betonarme olan, yığma kagir denilen yapılar.
  3. Bu sınfılara girmeyen ahşap, kerpiç denilen yapılar.

Son olarak bu sigorta kapsamına girmeyen binalara bakacak olursak : kamu kurum ve kuruluşlarının binaları, köy yerleşimindeki binalar, inşaatı henüz bitmeyen binalar, 27 Aralık 1999 tarihinden sonra inşa edilerek henüz ruhsat almamış binalar ve kullanıma uygun olmayan binalar bu sigorta kapsamı dışındadır.

Sigorta  Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Zorunlu deprem sigortası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top