Buradasınız: Anasayfa > Zemin Döşeme

Kategori Arşivi: Zemin Döşeme

Doğal Halı Elyafları

7fcd2c2c590bdb8ea5e96e3ccb6ef81c

Halılar yaşadığımız mekanların vazgeçilmezidir. Bu kadar haşır neşir olunan bir ürünün yapımında kullanılan malzemeler elbette çok önemlidir. Bu yazımızda halı yapımında kullanılan elyaf çeşitlerini ele alacağız. Halı elyaflarının ısı ve suya dayanıklılığı, temizlenmesi, fiyatları açısından pek çok çeşitleri vardır. Bu elyaflar sağlığımızı bile etkilemektedir. Bu açıdan yanlış bir tercih yapmak zararlı olacaktır. Size bu yazımızda yoğun olarak kullanılan doğal elyaf ... Devamını Oku »

Halıdan Halıya Fark Var

merinos-halı-modelleri-2013

Modern teknolojinin gelişmesi ile birlikte halılar da makineleşme sürecinden etkilenmiştir. El dokuma halılarının yerini daha kolay ve ucuza üretilen makine dokumaları almıştır. Bu yazımızda el dokumaları ile makine dokumaları arasındaki farkları inceleyeceğiz. El dokuma halılarının geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. İnsan gücünün ön planda olduğu; insanın duygularını yansıtabildiği el dokumaları günümüzde çok az üretilmektedir bu nedenle çok değerlidir. Bir ürünün el ... Devamını Oku »

Duvar Halısı Seçiminde Püf Noktalar

duvardan-duvara-jpg

uvardan duvara halılar renk, doku ve yapı itibariyle birçok farklı seçeneğe sahiptir. Bu seçenekleri belirlerken dikkat etmeniz gereken noktalar kişisel zevkleriniz, kullanım ihtiyaçlarınız veya ev yapınızın özelikleri olabilir. El ile seçilerek ayakla kullanılan bir tekstil malzemesi olması itibariyle de kendine özgü seçim yöntemleri olmasının mantıklı olacağı halı seçiminde her türlü bütçeye, her türlü kullanıma uygun özelliklerde modeller tüketicinin beğenisine sunulmaktadır. ... Devamını Oku »

Döşeme Seçiminin Püf Noktaları

Ozel tasarim laminant parke modeli

Evinize döşeme yapılacak ama hangi malzemeyi kullanmalıyım diye düşünüyorsanız bu yazı tam sizlik. Döşeme malzemeleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Şimdi onları inceleyelim. Öncelikle ürünün paketlenmeden önce kaç kat cilalandığını bilmek gerekir. Standartlara göre parkelerin dört ile yedi kat arasında UV cila ile cilalanıp paketlenmesi gerekmektedir. Masif ve klasik parke döşemelerinde cila, elle de sürülebilir. Bu uygulamada cilanın ... Devamını Oku »

Epoksi Zemin Kullanım Alanları

epoksi zemin kullanım alanları

Epoksi zemin, diğer zemin çeşitlerine göre daha dayanıklı olduğu için birçok yerde tercih edilen bir zemin çeşididir. Epoksi zemin birçok alanda tercih edilmektedir. Bu yazımızda epoksi zeminlerin kullanım alanlarına değineceğiz. -          Hastaneler: Hastanelerde kullanılan epoksinin en önemli özelliklerinden biri kolay temizlenebilir olmasıdır. Bunun yanında üzerinde toz tutmaz ve bakteri oluşumuna aykırı bir yapısı olmasıdır. -          Elektronik endüstrisi: Kimyasal mukavemeti yüksek ... Devamını Oku »

Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1063604_411471485635775_2084784625_n

Halı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Hangi halının nerede kullanılacağı, hangi rengin daha avantajlı olduğu gibi konularda bilgi sahibi olmanız size yardımcı olacaktır. Halı almadan önce ürünün nerede kullanılacağı belirlenmelidir. Oturma odası ve hol gibi bölümler yoğun olarak kullanıldığı için seçilen ürünün kalitesi oldukça önemlidir. Bu bölümlerde ekonomik gücünüz yettiği takdirde en kaliteli malzemelerden üretilmiş, uzun süre dayanıklı ... Devamını Oku »

Halı Bakımı İçin Öneriler

hali_yika

e kadar kaliteli bir halınız olursa olsun zaman içinde çevre şartları, kullanım hataları gibi sebepler ile bu halıda yıpranma, aşınma gibi problemlerin ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Kullanım hatalarından dolayı bu tarz problemlerle karşılaşmış olan halınız için eğer profesyonel halı bakımı işlemini yapacak firma ve kişilerden yardım almak istemiyorsanız evinizde yapacağınız işlemlerden birisi olarak sirkeli su yardımıyla halınızı silebilirsiniz. Bu yolla ... Devamını Oku »

Zemin Döşeme İşinde PVC Devri

1013606_411731528943104_1347855885_n

PVC kaplama; zemin döşemede sık kullanılan bir yöntemdir ve zeminin plastik ile kaplanması demektir. Geçmişi otuz yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Kullanımı ve temizliğinin çok kolay olması nedeniyle oldukça yaygınlaşmıştır. Dünyada kullanılan plastikler arasında ikinci sıraya yerleşmiştir. Üstelik fiyatları da çok ekonomik. Her zevke uygun modeller cebinize uygun fiyatlarla hizmetinize sunulmaktadır. PVC kimyasal maddelerden üretilmektedir ve yapısında bazı karışımları barındırmaktadır. Bu ... Devamını Oku »

Makine Dokuması Halı Çeşitleri

2013_merinos_hali_modelleri_7

Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan halıların pek çok çeşidi mevcuttur. Bu yazımızda yoğun olarak kullanılan dokuma halıların türlerinden bahsedeceğiz. Halılar geçmişte, el tezgahlarında dokunurdu. Sanayileşmeyle birlikte makine dokumalarına geçiş yapıldı. Akminster, Winton, Cord, Tufting ve Keçe- Rip makinede dokunan halı türlerindendir. Şimdi bu halı türlerinin özelliklerine bir göz atalım: Akminster, İngiltere’nin bir kasabasıdır. 18. yüzyıldan itibaren bu kasabada akminster halı ... Devamını Oku »

Laminant Parke Özellikleri

laminant parke özellikleri

Laminant parke, talaş, fındık kabuğu gibi ağaç yan ürünlerinin tutkal, formaldehit tipi sentetik malzemeler ile preslenmesi sonucu oluşan bir parke çeşididir. Ağaç görünümlü olan laminant parkeler düşük maliyetleri nedeni ile günümüzde oldukça sık tercih edilmektedir. Bu yazımızda laminant parke özelliklerine, avantajlarına ve dezavantajlarına değineceğiz. Laminant parke ağaçlara alternatif olarak üretilmeye başlanmıştır. Laminant parke üretimine ihtiyaç duyulma nedenlerini sıralayacak olursak: -          ... Devamını Oku »

Scroll To Top