Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Yoğuşmalı Kombi
Yoğuşmalı Kombi

Yoğuşmalı Kombi

Yoğuşmalı kombiler verimliliği üst düzeyde olan su ısıtıcılarıdır. Kombiniz doğalgaz yaktığı zaman büyük miktarlarda su buharı ortaya çıkar. Yoğuşmalı kombiler çıkan su buharının enerjisini kendi enerjisine katar ve enerjisini aldığı yoğuşan buharı, su olarak dışarı atar. Normal kombilerin verimleri %80 ile %92 arasında değişirken yoğuşmalı kombiler, %105 ile %109 arasında değişen verimlerle çalışırlar. Çalışma prensibi, yanma gazının kombiye giren soğuk suyu önceden ısıtmasıdır. Doğal gaz ve yağ ile çalışırlar ve yanma sırasında oluşan su buharının boşalma kanalından sistemin içinden çıkan suyun içine yoğuşmasından dolayı bu şekilde adlandırılırlar. Uzun vadedeki maddi kazançları sebebiyle bir çok ülkede kullanımı zorunludur yada teşvik edilir.

Kombi Kurulumu Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Kombi Kurulum ve Değişim

Yoğuşmalı kombilerde sözü geçen yoğuşma belli bir çalışma süresi sonrasında gerçekleştiği için kullanımı daha çok yoğun olarak çalışması gereken yerlere önerilir. Eğer kombinizi gün içinde açıp kapatmayı düşünüyorsanız yoğuşmalı kombi aradığınız ürün olmayabilir. Bunun yerine piyasada daha ucuza satın alabileceğiniz normal kombiler de sizin için aynı işi görecektir.

Yoğuşmalı kombilerin standart kombilere göre başlıca farkı, baca gazı ürünlerindeki nem yoğunlaştığında ortaya çıkan buharlaşma gizli ısısının bir kısmının kullanılabilmesi ve bu kaybolacak ısının tekrar geri kazanılmasıdır.

1 m3 doğalgaz başına 1.5 ile 1.7 kg arasında su oluşmaktadır. 1 kg-su başına açığa çıkan buharlaşma ısısı 539 kcal’dir. Bu enerji gizli ısı olarak anılmakta ve standart kombilerde bu baca vasıtasıyla dışarıya atılmakta ve bu enerjiden faydalanamamaktadır.

Ancak yoğuşmalı kombiler; bacadan atılan gazların içindeki su buharında bulunan enerjiyi, gazları yanma bloğunun içinde tekrar dolaştırarak  özel olarak dizayn edilmiş kanatçıklara çarptırarak alır ve tesisat suyuna aktarır. Böylelikle dışarı atılan atık gazın ısından yararlanılarak verim sağlanmış olur.

Kombi Kurulum ve Değişim Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Kombi Kurulum ve Değişim

Incoming search terms:

  • yogusmali kombi temizligi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top