Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama

Kategori Arşivi: Yalıtım ve Mantolama

Su Yalıtımı Binanızın Ömrünü Uzatır

Adsız

Su ve korozyonun olumsuz etkileri bulunmaktadır. Betona sızan su zamanla onu yıpratmaya başlar. Beton yıprandıkça yapısındaki maddeler de paslanır. Bu aşınmaya korozyon denir. Korozyon sonucunda temel olumsuz bir biçimde etkilenir ve sağlamlığı azalmaya başlar. Korozyon sonucunda beton temelin yapısındaki demirin kesit alanı daralmaya başlar ve yapının dayanıklılığı azalır. Donanmada meydana gelen korozyon neticesinde pas oluşur ve bu alanda pas oluşumuna ... Devamını Oku »

Doğru Bir Yalıtım İçin Püf Noktalar

yalitim-levhalari-ile-cephe-kaplamalari-mantolama-sistemleri-590x280

Enerji kayıplarının azaltılması için ilk akla gelen şey yalıtım (izolasyon) uygulamasıdır. Özellikle dış cepheden uygulanan izolasyon binalar cephelerden daha çok ısı kaybettiği için daha çok tercih edilmektedir. Isı kayıplarını önlemek için uygulanan izolasyon dahilinde enerjiden yaklaşık yüzde elli oranında tasarruf edilebilmektedir. Isı yalıtımı yaptırmaya karar verildiğinde seçilen malzemelerin paket sistemli ürünler olması gerekmektedir. Bu paket sistemler EOTA şartlarına uygun olması gerekmekte ... Devamını Oku »

Yangın Yalıtımı Faydaları

yangın yalıtımı

Yangın yalıtımı, yapılarda yangın başlangıç anından söndürme işleminin tamamlanmasına kadar geçen sürede yıkılmadan ayakta kalması için taşıyıcı kısımlara ve dışarıdan yangının sıçramaması için çatı ve cephelere uygulanan işlemlerdir. Bu yazımızda yangın yalıtımının faydalarına değineceğiz. Yangınlarda can kayıplarının önemli bölümü yanma sırasında ortaya çıkan dumandan ve bu dumanın içindeki gazlardan kaynaklanır. Hidrojen – siyanür, karbondioksit, karbon monoksit ve karbon – sülfür ... Devamını Oku »

izolasyon ile Tasarruf Edin

Adsız

İzolasyon  xps, taş yünü malzemelerinden sağlanan ısı yalıtım levhasının yapıştırma malzemesiyle ve dübel yardımı ile cepheye uygulanmasıdır. Bu ürünler çevresel faktörlerden oldukça az etkilenirler bu nedenle tercih sebebidir. İzolasyon bir diğer adıyla  yalıtım demektir. İki farklı ortamdan; aralarında ısı ve ses alışverişi gerçekleşmesine set çeker. İzolasyon ses, ısı ve ışık enerjilerinin yalıtılarak ortamdan çıkmasını engeller. Yaşadığımız alanlarda mutlaka izolasyon yapılması ... Devamını Oku »

Dış Cephe İçin Mantolama Uygulayın

dis-cephe-mantolama-modelleri-antalya-2

Mantolama, binaların dış cephe yalıtımı konusunda ortaya çıkan en etkili çözüm yöntemlerindendir. Mantolama yönteminin, diğer ısı yalıtım uygulamalarından farklı pek çok avantajı bulunmaktadır. Yapıların dış cephelerinde mantolama uygulanarak ısı kaybına neden olan ısı köprülerini yüzde elli oranında ortadan kaldırır. Mantolamanın bu özelliği sayesinde yaşadığımız mekanlarda enerji tasarrufu sağlanır. Mantolama sistemi, binalarımızı hava koşullarına karşı korumaktadır. Farklı hava koşullarında binalarda genleşme,büzülme ... Devamını Oku »

Pencerelere Isı Yalıtımı Şart

Adsız

Pencerelerde ısı yalıtımı günümüzde oldukça önemli bir hal almıştır. Pencereler yaşadığımız mekanlarda hava ışık alışverişini sağlayan araçlardır. İlk günden bugüne fonksiyonları sürekli değişmiş; günümüzde en işlevsel haline ulaşmıştır. Kullanılan malzemeler sayesinde pencereler cepheler için vazgeçilmez bir aparat haline gelmiştir. Pencereler ısı alışverişi için oldukça önemlidir. Yapıların ısı geçirme katsayıları bulunmaktadır ve farklı pencerelerde bu sayı farklılık göstermektedir. Plastik, ahşap ve ... Devamını Oku »

Çatı Yalıtımı İşlemlerinde Yapı Seçeneklerinin Önemi Nedir ?

cati-yalitimi

inaların temel bölümlerinden birisi olan çatıların sağlıklı ve güvenli şekilde tesis edilebilmeleri ve altında yaşayan insanların konforlu şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan önemli işlemlerden birisi de çatı yalıtımıdır. Buna göre yapılması gereken yalıtım işlemlerinin sadece kalite veya özel istek seçeneklerine göre değil, mevcut çatı sistemlerinin özelliklerine göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde yapılan çatı izolasyonları sonucunda hiçbir zaman tam korunma sağlanamaması ... Devamını Oku »

Su Yalıtımı Nedir ?

su yalıtımı nedir

Su yalıtımı, suyun yapıların içinde veya dışında kalmasını sağlamak amacı ile yapılan işlemler bütünüdür. Hiç kimse evinin duvarlarında rutubet, yosunlaşma, mantar oluşumu, damlacıklar halinde su gibi durumları istemez. Bu durumlardan korunmanın tek yolu su yalıtımıdır. Su yalıtımı aynı zamanda suyun tutulmak istendiği havuz, gölet, içme suyu depoları gibi yerlerde de yapılabilir. Bu yazımızda su yalıtımı hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Yapıların ... Devamını Oku »

Yangın Söndürme ve Ekipmanları

yanginsondurme

evremizde çok kolay bir şekilde ortaya çıkabilen yangınlar değer verdiğimiz birçok malzemenin kül olmasına ve kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir. Bu gibi tehlikelerin önlenmesi için bazı önlemler alınmakla birlikte bizim elimizde olmayan sebeplerden dolayı da çıkabilen yangınlara karşı yapılması gerekenlerden biri de anlık müdahale edebilme imkanlarıdır. Buna göre yangın söndürme konusunda yetkili ve bilgili olan itfaiye birliklerinin yanısıra yangın alanında ... Devamını Oku »

Yangın Yalıtımı ve Avantajları

yangin_yalitim

ndüstriyel gelişimle birlikte hayatımızın tüm alanlarında daha fazla enerji kullanmaya başladık. Daha çok enerji kullanımı, rahatlık ve konforu beraberinde getirdiği kadar çeşitli riskleri de getirmiştir. Bu risklerin en önemlilerinden biri de yangın riskidir. Yangın kontrolden çıkmış bir yanma olayıdır ve müdahale edilmezse maddi ve manevi zarar verir. Can ve/veya mal kaybına sebebiyet verdiğinden de önlenmesi, önlenemediği durumlarda en kısa zamanda söndürülmesi gerekir. ... Devamını Oku »

Scroll To Top