Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > Yalıtım İşlemlerinde FRP Yapı ve Önemi
Yalıtım İşlemlerinde FRP Yapı ve Önemi

Yalıtım İşlemlerinde FRP Yapı ve Önemi

FRP, İngilizcesi fiber reinforced polimer, Türkçesi de fiber takviyeli plastik olan ve özellikle A.B.D. ‘de yoğun kullanılan bir yalıtım sistemidir. Ülkemizde de son yıllarda kullanımı hızla artan bu yapı genellikle güçlendirme çalışmalarında yararlanılan yalıtım yapısıdır. Bu güçlü yapıların performanslarını olumsuz etkileyen yangın tehlikesi bunların kullanımında tedirginlik yaratabiliyor. Dört farklı tamamlayıcı sistemle yapılan yangın deneylerinin sonuçları bize, uygun şekilde tasarlanmış ve yalıtılmış olan FRP’ lerin bu güçlendirilmiş yapılarda yangın yalıtımının tatmin edici başarılara ulaştığını göstermektedir.

Mantolama Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Mantolama

Isı yalıtım hız ölçümlerini toplayabilmek için üreticiler, kullanıcıların alt yapı sistemlerinden yararlanmaktadırlar. Isı yalıtım hızını şöyle açıklamak gerekirse; ısı yalıtım hızı yangınların çıkışındaki en önemli noktadır. Eğer bu hız düşürülürse yangınların önlenme oranları artacaktır. Örneğin tipik bir yangına bakarsak yangın ölümlerine başta zehirli gazlar neden olsa bile yanmadan dolayı insanlarımızı kaybetmekteyiz. FRP levhalarla binalar güçlendirilerek yangın yayılma hızı düşürülmektedir. Yapılan deneylerden elde edilen sonuçlar FRP’lerin güçlü bir yangında bile 4 saat boyunca bozunmadan kalabildiklerini gösteriyor. Bu deneylerden çıkan bir diğer sonuç ise FRP’lerin darbelere karşı da çok dayanıklı olmasıdır.

Yapısal FRP’lerin başarılı kullanımı mühendislik uygulamaları ile mevcut RC sütunlarının onarımı ve rehabilitasyonlarını içerir. FRP’lerde tek kuşku duyulan ve insanların kafalarında soru işareti bırakan yön yangına dayanıklılıklarıdır. Bu kuşkular da RC sütunlar ile yapılan deneylerde dayanıklılıkları ortaya konularak yenilmeye çalışılmıştır. RC sütun deneyi de Kanadalı tasarımlara uygun şekilde 2 tane 3810 mm uzunluğunda RC kolonlara FRP sarılarak yapılmıştır ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

Mantolama Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Mantolama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top