Buradasınız: Anasayfa > Bahçe ve Peyzaj > Yağmurlama Sulama Nedir? Hangi Sistemle Çalışır?
Yağmurlama Sulama Nedir? Hangi Sistemle Çalışır?

Yağmurlama Sulama Nedir? Hangi Sistemle Çalışır?

Coğrafi açıdan yüzey sulama sistemleri ile sulama yapma imkanının olmadığı, çok eğimli ve erozyona yönelik olan topraklarda, toprağın derinliğinin az ve sığ olduğu, su geçirme seviyesinin fazla olduğu ve yüzeyden gelen suyun son noktaya ulaşamadan emildiği topraklarda sulama sistemleri kullanılır. Bu sistemlerden en önemlisi de yağmurlama sulama sistemidir. Yağmurlama sulama nedir? Hangi Sistemle çalışır? Bunlara bakalım; yıllardır kullanılan yağmurlama sulama sistemleri, ekim alanına kurulmuş boru sistemleri ile diğer sistemlerden farklı durumda gözükmez . Ancak sistemin farkı bu boruların toprak yüzeyine değil de pompaj denilen birimler ile sağlanan basınç vasıtasıyla yukarı doğru suyu püskürterek yağmur etkisiyle alanı sulaması ile ortaya çıkar. Buna göre yağmurlama tabancası ya da meme de denilen bu püskürtme aletleri basınçlı suyu sağ sol hareketleriyle dağıtabileceği en geniş mesafelere ulaşıtırılan ve bu sular alanın ve bitkilerin üzerine yağmur damlaları şeklinde düşer. Bu şekilde düşen suların yüzey sulama gibi direk köke inerek tam verim sağlamadığı düşünülebilir. Ancak kendine özgü koşulları olan bölgelerde uygulanan bu sistemde o bölgeler için en fazla verimin alınması söz konusudur. Bu sistemde çeşitli bitki ve toprak tarzlarına göre basınç değeri ve su miktarı ayarlanır.

Yağmurlama Sulama Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Yağmurlama Sulama

Uygun biçimde kullanıldığı takdirde yağmurlama sulamalarda yüzey sulamaya oranla daha az su ile verim alınması mümkündür. özellikle eğimli, gevşek ve su emmesi yüksek topraklarda ve sığ köklü bitkilerde fayda sağlarlar. Yüksek basınç gerektirdiği için enerji masrafları biraz fazla olan bu sistemlerde ilk kurulum maliyeti de damla sistemi gibi fazladır. Ancak işçilik gerektirmemesi sebebiyle çokça tercih edilebilmektedir.

Bir alanda yağmurlama sisteminin verim verip vermemesinin anlaşılması için bası detayların araştırılması gerekmektedir. Bunlar toprağın su tutma kapasitesi, bitkilerin kök derinlikleri, toprağın su alma hızı, arazinin eğimi, ve rüzgar etkisi gibi detaylardır. diğer detaylardan bahsetmekle beraber rüzgar konusuna değinmek gerekirse, yağmurlama sistemi yapılan bir alanda rüzgar etkisinin fazla olması havaya püskürtülen suları dağıtarak verimli şekilde toprağa ulaşmasını engeller. Buna karşılık yağmur şeklinde yapılan sulama ile toprağın ve bitkilerin üzerinde kalan tuz, toz ve zararlı haşerelerin temizlenmesi sağlanır. Son olarak da özellikle sebze ve meyveler için dondan ve sıcaktan korunabilmektedir.

Yağmurlama Sulama Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Yağmurlama Sulama

Incoming search terms:

  • bahçe sulamada yağmurlama
  • sulamada yağmurlama
  • yağmurlama sulama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top