Buradasınız: Anasayfa > Tesisat

Kategori Arşivi: Tesisat

Yangın Tesisatı Çeşitleri

yangın tesisatı çeşitleri

Yangın tesisatı, olası bir yangında itfaiye gelene kadar yangına müdahale etmek, ufak yangınları söndürmek ve itfaiyenin müdahalelerine destek olmak amacı ile üretilmiş sistemlerdir. Günümüzde güvenlik için her binada bulunması gereken yangın tesisatının kullanılabilirliği son derece önemlidir. Yangın tesisatı kuru ve ıslak olmak üzere iki çeşittir. Bu yazımızda kuru ve ıslak yangın tesisatı hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bir binada yangın tesisatının ... Devamını Oku »

Doğalgaz Tesisatı ve Faydaları

dogalgaz

ok uzun yıllar önce keşfedilmesine rağmen dünya üzerinde de aktif olarak kullanımı 1960′ları bulan doğalgaz kaynakları, ülkemize de 80′l yıllarda girmesine rağmen çeşitli gecikmeler sebebiyle 90′lı yıllarda belli başlı bölgelerde kullanıma girebilmiş, son 10 yıllık dönem içerisinde de ülkemiz geneline yayılımı sağlanmıştır. Bugün de halen doğalgaz sisteminin erişmediği bazı bölgeler olmakla beraber, her geçen gün bu oran azalmaktadır. Hem kurulum, ... Devamını Oku »

Islak Yangın Tesisatı

ıslak yangın tesisatı

Islak yangın tesisatı, içinde basınçlı su ile dolu bir boru ağı kullanılarak tasarlanıp yapılan yangın tesisatı çeşididir. Özellikle donma tehlikesi olmayan, oldukça geniş alanlara sahip mahallelerde ve yüksek yapılarda tercih edilmektedir. Islak yangın tesisatları; depolu yangın tesisatı, şebeke basıncı ile söndürücüler ve basınçlama deposu ile söndürücüler olmak üzere üçe ayrılır. Bu yazımızda ıslak yangın tesisatı çeşitleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. ... Devamını Oku »

Su Tesisatı Tamircileri ile Çalışma

aşadığımız mekanlarda hayatımızın vazgeçilmez ihtiyacı olan suyu mutlaka kullanmamız gerekeceğinden bu ihtiyacı gidermek amaçlı bir sistem mutlaka bulunur. Bu ihtiyacın gerektirdiği şekilde organize edilen su tesisatları sadece kurulum aşamasında değil ilerleyen zamanlarda ortaya çıkan sorunlar karşısında fayda sağlamak amaçlı da hizmet verirler. Bireysel olarak çözmekte zorlanacağımız ya da bu işlemler için gerekli malzemelere sahip olmayacağımız durumlarda yardımlarına ihtiyaç duyduğumuz bazı ... Devamını Oku »

Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılır

Elektrik Tesisat?

Elektrik tesisatı bir yapının  ısı ve ışık kaynağını yapının içerisine dağıtmaya yarayan tesisatlardır.  Elektrik tesisatının farklı uygulama yöntemleri vardır. Günümüzde en çok kullanılan iki yöntem ise  sıva altına uygulanan elektrik tesisatı ve sıva üstüne uygulanan elektrik tesisatıdır. Sıva altına yapılan uygulama herhangi bir tehlike arz etmemektedir. Elektrik kablolarının sıva altına döşemek  güvenli bir yöntemdir. Ancak sıva üzerine yapılan uygulamalarda ise risk bulunduğu ... Devamını Oku »

Sıhhi Tesisat Nasıl Yapılır

urunler_345_tesisat

Sıhhi tesisatın su ile gerçekleştirilmektedir ana malzemesi sudur.. Bu yazımızda sıhhi tesisat yapılırken izlenen yollardan bahsedeceğiz. Yazımızın girişinde bahsedildiği üzere ilk adım sudur. Su, boruların içinde işlev görürken pis bir hale gelir; öncelikle bu pis su binanın dışına, zarar verilmeyecek şekilde atılmalıdır. Temiz su sağlanması için kullanılan borular iç tesisat ve tesisatı besleme borusu olarak ikiye ayrılır. İç tesisatta kendi içerisinde ... Devamını Oku »

Kalorifer Petekleri Temizliğine Dikkat

1060517_409995265783397_852304159_n

Kalorifer peteklerinin bakımı için petekler, belirli aralıklarla temizlenmelidir. İki yılda bir yapılması ön görülse de; kalorifer petekteri temizlikleri, kombi filtresinin tıkanması durumunda, kalorifer peteklerinin bir bölümü ısınırken diğer bölümünün ısınmadığı durumlarda,yeterli sıcaklığı sağlayamadığı durumda yinelenmelidir. Genelde kalorifer petekleri temizliği firmalar tarafından yapılır.  Temizliği yapacak firmaların kullanacağı kimyasal ilaçlar ve firmanın güvenilirliği peteklerin sağlığı için çok önemlidir. Kalorifer Petekleri zamanla sudaki ... Devamını Oku »

Kalorifer Petekleri ve Çeşitleri

onizleme

Kalorifer petekleri döşenirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Kalorifer petek çeşitlerine geçmeden önce biraz bunlara değineceğiz. Kalorifer peteklerinin seçimi kullanılacak mekanın büyüklüğüne göre seçilmelidir.  Çünkü oda sıcaklığı mekanın büyük ya da küçük olması ile orantılıdır. Odada kullanılacak petekleri mekanın büyük ve küçüklüğüne göre ayarladığınızda hem yeterli oda sıcaklığını sağlamış olursunuz hem de ekonomik açıdan zarar etmezsiniz. İhtiyaç olmadığı takdirde ... Devamını Oku »

Su Tesisatı Hakkında Teknik Bilgiler

su tesisatı

Su tesisatı, binalara döşenen su boruları ile kaynaktan çıkartılan temiz suyun kullanıldıktan sonra arıtılıp tekrar doğaya gönderilmesini sağlayan sistemlerdir. Bütün yapıların en önemli kısmı olan su tesisatının bakım ve onarım işlemleri, evlerde su sızıntıları ile karşılaşmamak için düzenli olarak yapılmalıdır. Su tesisatı, insanların su ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmelerini sağlar. Sağlık ve güvenlik için su tesisatına son derece önem verilmelidir. ... Devamını Oku »

Sıhhi Tesisat

sıhhi tesisat

Sıhhi tesisat, insan yaşamı için zorunlu olan temiz suyun temini, kirli suyun uzaklaştırılması ve kullanılmasını sağlayan tesislerin yapımı ve işletilmesini konu alan meslek dalıdır. Şehir temiz su şebekesinden başlamak üzere; su depoları, hidroforlar, boru bağlantıları, termosifonlar, şofbenler, boylerler, sıcak su hazırlama sistemleri, bina pis su bağlantı sistemleri, yağmur suyu bağlantı sistemlerinin tümü sıhhi tesisat kapsamına girmektedir. Yapıların tüm sıhhi tesisat ... Devamını Oku »

Scroll To Top