Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > Su Yalıtımı Binanızın Ömrünü Uzatır
Su Yalıtımı Binanızın Ömrünü Uzatır

Su Yalıtımı Binanızın Ömrünü Uzatır

Su ve korozyonun olumsuz etkileri bulunmaktadır. Betona sızan su zamanla onu yıpratmaya başlar. Beton yıprandıkça yapısındaki maddeler de paslanır. Bu aşınmaya korozyon denir. Korozyon sonucunda temel olumsuz bir biçimde etkilenir ve sağlamlığı azalmaya başlar. Korozyon sonucunda beton temelin yapısındaki demirin kesit alanı daralmaya başlar ve yapının dayanıklılığı azalır. Donanmada meydana gelen korozyon neticesinde pas oluşur ve bu alanda pas oluşumuna karşı bırakılmış ekstra bir alan yoksa bu betona yayılmasına neden olur ve sonucunda betonda patlama meydana gelir. Bu patlama ile birlikte paslanmada artış olacağı için de yapının dayanıklılığı zaman içinde azalır. Su bir bileşendir ve suyun içinde bulunan kimyasallar beton yapısının bozulmasına neden olur. Betonda oluşan bozulma sonucunda donanım ile beton birbirinden ayrılmaya yüz tutar. Tüm bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için su yalıtımı yapılmalıdır.

Su yalıtımı oldukça önemlidir. Su, yapıya hava ve çevre koşulları gibi çeşitli yollardan ulaşabilir. Mesela sürekli yağan yağmurlar bu suların birikmesine neden olur. Bunun yanında kar, atık sular ve su buharı gibi etkenler de suyun yapıya ulaşmasını sağlar.

Yağmur suları yer çekimininden dolayı yapının yukarısından aşağıya doğru inerler. Bu nedenle cephedeki gözenekler su ile dolar. Karlar da zemine bağlı olarak aşağıya doğru hareket eder. Biriken sular temeldeki yapının çevresinde birikir ve donanım elemanlarını etkiler. Havadaki su buharı da atmosfer doygun olduğunda daha soğuk yüzeyler ile karşılaşınca yoğunlaşmaya başlar. Damla damla bir su birikintisi oluşturur. Su yalıtımı işte bu noktada devreye girer ve yapınızı korur.

Binalarınızı korumak için su birikintisine ve korozyona karşı önlemler almanız gerekmektedir. Suyun yapıya nüfuz etmesine engel olmak için, yapı malzemelerinin yüzeyleri geçirgen olmayan bir tabaka ile kaplanmalıdır. Dış cepheler, yağışlardan ve yoğunlaşmış sudan en çok etkilenen kısımdır. Bunun yanında yapı temeli de birikmiş zemin sularından en çok etkilenen kısımdır. Binanızı korumak için alınması öncelikle zemin sularını yapınızdan uzaklaştırmalısınız. Bunun için bina ve çevresinde, toprak altında drenaj sistemleri oluşturulmalıdır. Betonarme malzemelerin yüzeyleri geçirgen olmayan yalıtım malzemeleri ile yalıtım sağlanmalıdır. Su yalıtımı olmayan zeminlerde görülen korozyon binanızın ömrünü azaltır. Kaliteli bir su yalıtımı yaptırarak buna engel olabilirsiniz. Bunun için işin ehlilerinden su yalıtımı yaptırmak için yardım almanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top