Buradasınız: Anasayfa > Tadilat > Restorasyon Uygulamaları
Restorasyon Uygulamaları

Restorasyon Uygulamaları

Restorasyon; tarihi eserler, eski yapılar, heykeller ve tablolar gibi herhangi bir sanat eserinin hasar görmüş, bozulmuş kısımlarını aslına uygun olarak herhangi bir değişiklik yapmadan onarılması işlemidir. Sıradan bir tamirle karıştırılmaması gereken restorasyon büyük bir bilgi ve uzmanlık gerektirir. Restorasyona başlanmadan önce bazı çalışmalar yapılır. Bu yazımızda restorasyon öncesi yapılan çalışmalara değineceğiz.

Restorasyon, geçmişten günümüze kadar gelen tarihin yaşatılması ve gelecek yıllara da aktarılabilmesi için oldukça değerli ve önemli bir işlemdir. Restorasyon öncesi yapılan çalışmalar; araştırma, rölöve, restitüsyon ve restorasyon projesi olarak dört bölümden oluşmaktadır. Bunları tek tek inceleyelim.

–         Araştırma: Restorasyon çalışmalarına başlamadan önce eserin tarihçesi, estetik özellikleri, değeri, teknik özellikleri, yasal statüsü gibi özellikleri detaylı olarak incelenir. Bu incelemeler sayesinde eserin iyice tanınması sağlanır. Bu sayede restorasyonu gerçekleştirecek olan mimar, çalışması için temel bilgiler elde eder. Eğer eserin yapım tarihi bilinmiyorsa, eserin yapım tekniği, planı, cephe düzeni gibi özellikleri ile tarihlendirme yaklaşık olarak yapılabilir.

–         Rölöve: Bir eserin yakından incelenebilmesi, belgelenmesi, değerlendirilmesi ve projelerin hazırlanabilmesi için yapının o anki durumunun ölçekli çizimlerle anlatımıdır. Rölöveler yapıyı tam olarak anlatacak şekilde plan, kesit ve görünüşleri kapsamalıdır.

–         Restitüsyon: İlk durumundan farklı olan, değişikliğe uğramış veya yok olmuş eserlerin ilk hallerinin arşivlerden, izlerden, çizim ve fotoğraf gibi belgelerden faydalanarak çizimlerle anlatılmasıdır.

–         Restorasyon projesi: Eserin bozulma nedenleri araştırılıp teşhis edildikten sonra bozulmanın durdurulması için gerekli müdahalelerin belirlenmesidir. Belirlenen gerekli müdahaleler, kullanılacak malzemeler ve teknikler rapor olarak kurula sunulur.

Ön araştırma sonrası elde edilen bilgiler, uygulamada kullanılacak olan koruma tekniğini gösterir. Farklı amaçlara hizmet eden bu teknikler şu şekildedir:

–         Sağlamlaştırma

–         Bütünleme

–         Yenileme

–         Yeniden yapma

–         Temizleme

–         Taşıma

Bu tekniklerin birkaçı çoğu zaman aynı anda kullanılmaktadır. Onarım yapımında yapılan müdahalelerin derecesi, sağlamlaştırmadan yeniden yapmaya doğru artar.

Tarihi olaylara tanıklık etmiş eserlerin, binaların korunması, onarılması, restorasyonu oldukça değerli bir işlemdir ve son derece profesyonellik gerektirir.

Incoming search terms:

  • restorasyon yapılırken nelere dikkat edilmelidir
  • restorasyon nasıl yapılır
  • ahşap bina restorasyonu nasıl yapılır
  • restorasyoncuların uygulamaması gerekenler
  • Restorasyon yapma
  • restorasyon uygulaması
  • restorasyon uygulama ekipmanları
  • restorasyon tadilat
  • ev restorasyonu
  • ev restorasyon ve dekor tadilat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top