Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Radyatörler
Radyatörler

Radyatörler

Radyatör, dilimli borulardan meydana gelen, bir akaryakıtın yanmasından veya sıcak herhangi bir akışkandan almış olduğu ısıyı, dışarı ileten, ısıtmayı sağlayan bir araçtır. Bir diğer değişle, bağlı olduğu motorun ısı derecesinin yükselmesini engellemeye yarayan, soğutucu alettir. Kombi radyatörleri, kalorifer radyatörleri halk arasında petek olarak bilinen, kombi tesisatı ve kalorifer tesisatının en önemli parçalarındandır.

Termostatik radyatör vanaların çalışma prensibi:

Odanın sıcaklığı, termostat üzerindeki bir skala ile ayarlanır. Termostat, ayarlandığı değere geldiğinde, otomatik bir şekilde, vana üzerinde bulunan pimi iterek, su akışını azaltır ve vanayı kapatarak radyatörün gereksiz yere ısı yaymasını önler.

Radyatör Çeşitleri:

*Otomobillerde kullanılan radyatörler: İçten yanmalı olarak çalışan arabalarda, bu radyatörler, motor boyunca dolaşan soğutma kanalı ile bağlantılıdır. Soğutma kanalı içersinde bir akışkan bulunur ve bu akışkan, radyatörden motora doğru kapalı bir sistem içersinde ısıyı radyatöre taşır. Soğuk hava, aracın ön tarafında bulunan ızgaralı bölümden geçerek radyatörü soğutur.

*Binalarda kullanılan radyatörler: Bunlar ise genelde ısıtma aleti olarak kullanılır. Sıcak sudan alınan ısı, konveksiyon yoluyla ısı transferini yapar.

*Elektronikte kullanılan radyatörler: Bir antenin parçası olan, elektronikte kullanılan bu radyatörler, aslında bir yayınım elemanıdır. Bu elemanlar, elektromanyetik enerjiyi alır ve yayarlar.

Radyatör Kurulumu Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Radyatör

Radyatör temizliği:

Zamanla radyatör tıkanır ve yeteri kadar ısınamamanıza neden olur. Eğer yüksek ısı elde etmek, verimli ısı üretimidüşük yakıt tüketimi istiyorsak, her sene radyatör bakımı yapılmalıdır.  

 Radyatör Arızaları:

Döküm ve metal yapıya sahip olan radyatörleriniz, zamanla korozyonlaşır ve delinir. Zamanla da radyatör tıkanır ve yeterli derecede ısınamamaya sebebiyet verir. Bu sebeple, belirli periyotlarda, radyatör peteklerini temizlemeniz gerekir.

Eğer siz de profesyonel makine ve kimyasal ilaçlar ile yapılan temizleme işlemleri ile radyatör ve petekleriniz ilk günkü performanslarını tekrar sağlamak istiyorsanız, ehil.com bunun için yanınızdadır. Unutmayın ki, bakımı ve temizliği yapılan tesisatlar daha yüksek performanslarıyla ve daha düşük yakıt tüketimi ile sizin için, hem maddi, hem ürünün ömrü için bir avantajdır.

Radyatör Kurulum Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Radyatör

Incoming search terms:

  • kalorifer peteği çalışma prensibi
  • kalorifer peteği ısıtma prensıbı
  • kalorifer radyatör çalışma prensibi
  • kombi radyatör isıtma m2
  • petek çalışma sistemi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top