Buradasınız: Anasayfa > Zemin Döşeme > Parke Seçiminizi Nasıl Yapardınız?
Parke Seçiminizi Nasıl Yapardınız?

Parke Seçiminizi Nasıl Yapardınız?

Parke günümüzde çok fazla kullanılan zemin döşeme türlerinden biridir. Isı ve ses izolasyonu sağlıyor olması bunun yanı sıra estetik bir görünüme sahip olması tercih sebebidir. Pek çok çeşidi mevcuttur. Eğer zemin döşemesi yaptırmaya karar verdiyseniz elbette bunların çeşitlerini de bilmeniz gerekir.  Zemin kaplama ürünü olarak kullanılan parkeler Laminat, Lamine ve Masif olmak üzere üç çeşittir.

Laminat Parke talaş fındık kabuğu ağaç yontuları gibi malzemelerin tutkal gibi malzemelerle preslenmesiyle yapılmaktadır ve diğerlerine göre daha ucuz bir maliyete sahip olduğundan ağaç parkelerin alternatifi olarak ortaya çıkmıştır. Üstelikağaç görünümlüdür. Ağaç görüntüsü arzu eden ancak maliyetini karşılayamayanlar için oldukça idealdir. Maliyetinin düşük olması ve kolay uygulanabilir olmasından dolayı kullanımı pek yaygındır. Peki bu ürünü seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Laminat parkenin sınıfını devir sayısı belirler. Laminat parkenin dayanıklılığı devir sayısı ile orantılıdır. Mesela yoğun bir iş trafiği yaşanan ofislerde  devir sayısı oldukça önemlidir ancak evde kullanılacak  parkenin yüksek devir sayısına ihtiyacı yoktur.

Lamine Parke ise ağaçtan yapılan doğal bir malzemedir. En çok kullanılan meşe, kayın, akçaağaç, iroki, sapelli, merbau gibi pek çok renk ve çeşitleri bulunmaktadır. Maliyeti laminata göre daha yüksektir; birden fazla katmandan oluşmaktadır. Üst katmanda seçilen ağaç aynı zamanda en alt tabakayı da oluşturmaktadır. Lamine parkenin orta katmanında en üst katmana ve tabakaya göre daha az değerli bir ağaç bulunmaktadır. Son olarak alt katmanda orta katmana zıt yönlü döşenen bir tabaka bulunmaktadır. Katmanların her birinin farklı yönlerde çalışıyor olması, zemin kaplamayı hava şartlarından daha az etkilenen bir malzeme haline getirir. Ancak kullanımına göre ömrü diğer türlerden daha kısadır.

Masif Parke de parkenin tamamı tek bir ağaç türündendir. Wenga, meşe ya da merba  gibi çeşitleri bulunmaktadır. Suya dayanıklı olduğu için banyo, mutfak gibi sürekli ıslak zeminlerde de kullanılabilir bir özelliğe sahiptir.  Gerek doğal bir malzeme olduğu için gerekse kullanımı diğerlerine göre basit olduğu için tercih sebebidir. Masif parke laminat ve lamine parkeye göre daha pahalı ve daha kalıcıdır.

Peki siz hangisini tercih ederdiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top