Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Nakliyat Sigortası ve Hizmetleri
Nakliyat Sigortası ve Hizmetleri

Nakliyat Sigortası ve Hizmetleri

Nakliyat sigortaları, genellikle ticari işlerde yapılan sigortalardır. Birden fazla çeşidi olmakla beraber bireysel ve kurumsal olarak temel ayrım yapılabilir. Buna göre evden eve taşıma işlemlerinde, bireyler bireysel sigorta yaptırabilirler. Evini taşıtacak kişi bu kapsamda eşyalarını güvence altına alır. Bu sigortada hasarın karşılanması, eşyaların kaza sonucu hasara uğraması sonucu belirlenen teminatlar doğrultusunda ödeme yapılır. Kaza dışı meydana gelen hasarlar teminat dışında kalmaktadır. Nakliyat sigortası ve hizmetleri alanında işinde ehil birçok firma hizmet vermektedir.

Özellikle büyük şehirlerde hızlı bir şehir yaşamının olması ve herkesin aynı anda her işe yetişememesi sonucu bu hizmetlerin değeri daha da artmıştır.

Ülkemizde gelişen bir sektör olan taşımacılığa paralel olarak gelişen şehiriçi nakliyat hizmetlerinin sağlanması için günümüzde halen birçok firma görev yapmakta ve bu firmalarının sayısı da giderek artmaktadır. Bu alanın büyük bir kısmını evden eve nakliyat sektörü de oluşturmakla beraber şehiriçi nakliyat işlemlerinin daha dar kapsamı ve şehirlerarasına göre daha az ve küçük taşıma araçları ile sağlanabilmesi bu tarz yatırımlara daha fazla firmanın girmesini sağlamıştır. Kısacası  şehiriçi ve şehirdışı nakliyat hizmetleri, sigorta olgusunu zorunlu bir hale getirmiştir.

Nakliye şirketlerinin yaptırması gerekli olan sigortalar ise taşıyıcı sorumluluk sigortasıdır. Taşıyıcı sorumluluk sigortası nakliyecilerin 3. şahıslara vereceği hasarları teminat altına almaktadır. Nakliyat sigortalarında sadece yük teminat kapsamına girmektedir. Yolcu taşımaları ayrı bir branş olarak değerlendirilmektedir. Bunlar da kaza sigortalarına girmektedir. Prim hesapları taşınan malın cinsine, ağırlığına, mesafesi gibi etkenlere bakılarak değişiklik göstermektedir. Bugün taşımacılık yapan büyük nakliyat veya kargo şirketleri bu sigorta işlemlerini yaptırmakta ve genellikle müşterilerden alınan ödemelere bu bedelleri yansıtmaktadırlar.

Nakliyat sigortası, yolcu taşımaları hariç tüm taşımalarda geçerli olan bir sigorta çeşididir. Bunlar her türlü taşımada teminat sağlarlar. Bunlar kendi içinde 4 e ayrılırlar. İsimleri : Emtea nakliyat sigortaları, tekne sigortaları, kıymet sigortaları, navlun sigortasıdır. Yük diye tabir edilen emtea nakliyat sigortaları; kara, deniz, hava ve demiryolu ile taşınan eşyaların karşılaşacakları sorunlara karşı teminat altına alınmasıdır. Tekne sigortaları, her türlü deniz araçlarının denizde uğrayacağı kazalar sonucu teminatını kapsar. Kıymet sigortaları da maden, para, altın gibi değerli ürünlerin teminatını sağlar. Son olarak da navlun sigortalarından bahsedebiliriz. Navlun gemilerin taşıma ücretidir. Burada hem geminin sahibinin ya da kiracısının bu taşıma işlemi üzerinde menfaati vardır. Bu menfaatin teminat altına alınması bu sigorta ile gerçekleşir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top