Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Konut Sigortası ve Faydalanma Yolları
Konut Sigortası ve Faydalanma Yolları

Konut Sigortası ve Faydalanma Yolları

Yaşadığımız kalıcı mekanlar olan evlerimizin başına gelebilecek olumsuz olaylar sonrası maddi ve manevi anlamda çaresiz kalmamamız için yararlandığımız bir hizmet olan konut sigortasında bu hizmet amacıyla belli programlar dahilinde ödemeler yapılır. Prim adı verilen bu ödemeler yapılsa da hiçbir ev sahibi normal şartlarda bu sigorta hizmetinden yararlanacağı bir anı yaşamak istemez. Ne var ki hayatta gerçekleşebilecek olaylar olan bu tarz durumlarda sağlıklı bir hizmet alabilmek için en kısa sürede mağduriyetten kurtulabilmek için izlenmesi gereken yollar bulunmaktadır. Kısacası konut sigortası ve faydalanma yollarını bilmek, size hem kolaylık sağlar hem de bu konuda daha iyi hizmet almanızı sağlar.

Konut Sigortası Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Konut Sigortası

Genellikle sigorta yaptırıldıktan sonra unutulur ve ihtiyacımız olduğunda uğradığımız zararları karşılamak için neler yapmamız gerektiğini bilmeyiz. İmzaladığımız poliçelerdeki klozlar çok uzun ve okuması sıkıcı olduğundan genelde göz gezdirerek geçtiğimiz ve imzaladığımız belgeler arasına girerler. Oysaki bu poliçeleri dikkatlice incelemek ve karşılaşmamızın muhtemel olduğu kötü durumlara karşı sigortamızın kapsamını iyi öğrenmemiz gerekmektedir.

Genel olarak konut sigortasını kullanmaya ihtiyaç duyduğumuz durumlarda yapmamız gerekenler aşağıdaki gibi özetlenebilir.

Evimizde oluşabilecek bir hasar anında ulaşabilmeniz amacıyla hemen hemen her sigorta şirketinin 24 saat çalışan hasar ihbar telefonları vardır. Bu hasar ihbar telefonlarını aradığınız zaman karşınıza size yardımcı olabilecek bir personel çıkacaktır. Bir diğer hasar ihbarını da sigorta acentenize yapabilirsiniz. Onlar hemen sizin adınıza bir dosya açacaklardır. Kanunen 5 gün içerisinde oluşan hasarınızı bildirmeniz gerekmektedir. Aynı zaman da oluşan hasar sonucu, başka hasarların da meydana gelmesini en aza indirecek her türlü önlemi kanunen de en aza indirmeniz gerekmektedir. Örnek olarak; evimizde çıkabilecek yangına küçük çaplı ise müdahale edilmesi ya da itfaiyeye haber verilmesi gerekmektedir. Primleri zamanında yatırmış iseniz ve oluşan risk ile ilgili teminatınızda madde var ise eksper raporu hazır ve tüm evraklar gelmiş ise oluşan hasar ödenir. Sigorta şirketine konutumuzu veya işyerimizi sigortalar iken fiyat olarak genelde mekanın satış değeri üzerinden sigortalama yapılır. Sigorta şirketi için önemli olan evin değeri değildir. Bu değerin belirlenmesi oluşan kazalar sonucu (yangın, deprem) yıkılan evinizin yerine aynı metrekarede yeni bir ev inşa etme maliyetini hesaplamak için bu gereklidir.

Sigorta Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Konut Sigortası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top