Buradasınız: Anasayfa > Klima

Kategori Arşivi: Klima

Çatı Tipi Klima

çatı tipi klima

Çatı tipi klimalar, paket tipi klima sistemlerinin bir çeşididir. Bireysel klima olan çatı tipi klimalar, hava koşullandırma sektörünün en önemli konularından birini oluşturur. Bunun nedeni sunduğu kullanım esnekliğidir. Kullanımda en çok tercih edilen cihazları paket tip cihazlardır. Bu yazımızda çatı tipi klima sistemleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Genel olarak çatı üzerine yerleştirildiği için çatı tipi olarak adlandırılan çatı tipi klimalar ... Devamını Oku »

Bireysel Klima Sistemleri

bireysel klima sistemleri

Bireysel klima sistemleri, merkezi klima sistemlerine göre daha uygun fiyatta olmasından dolayı özellikle evlerde sıkça tercih edilen bir sistemdir. Bu sistemler paket tipi klimalar ve split klimalar olmak üzere iki çeşittir. Bu yazımızda bireysel klima sistemleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Paket Tipi Klimalar Paket tipi klimalar; pencere tipi, oda tipi ve çatı tipi paket klimalar olmak üzere üçe ayrılır. Pencere ... Devamını Oku »

Klima Sistemleri Sorunları

klima sistemleri sorunları

Klima sistemleri özellikle yaz aylarında kullanılmakta olup bazı durumlarda meydana gelen sorunlar nedeni ile kullanıcıları zor duruma düşürmektedir. Klima sistemleri düzenli periyotlarla bakım gerektirmektedir. Bu bakımlar düzenli olarak yapılmadığı zaman yeterince soğutmama veya ısıtmama, koku yapma, su sızdırma, aşırı ses yapma gibi sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Bu yazımızda klima sistemlerinde yaşanan bu sorunlara nasıl müdahale edilebileceğine değineceğiz. Klima eğer yeterince soğutmuyorsa ... Devamını Oku »

Klima Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

klimasecimi

lima sistemleri artık kapalı mekanlarda yaz ayları için lüksten çıkarak zorunluluk haline gelmeye başlamıştır. Bu sonuçla klima satışlarında artış meydana gelmiş ve mevcut klima seçeneklerinde de bir artış ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte de evinize veya iş yerinize alacağınız klima için birçok seçenek bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin en uygun model olacağını belirlemek için de dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Öncelikle bu konuda ... Devamını Oku »

Klimaların Kaliteli Isıtma ve Soğutma Yapmamaları Sorunu

klima

rtak olarak kullanılan mağaza, ofis, banka vb. yerlerde artık bir zorunluluk seviyesine ulaşmış cihazlar olan klimaların sağlıklı şekilde çalışabilmeleri için kurallara uygun kullanılması gerekir. Bunun yanında düzgün şekilde kullanılsalar dahi bazı problemler ortaya çıkartabilirler. Ortaya çıkabilecek problemlerden başlıcası olarak kaliteli şekilde ısıtma veya soğutma yapamaması gösterilebilir. Buna göre klimanız iyi ısıtmıyor veya iyi soğutmuyorsa kumanda konumlarına ilk önce bakmanız gerekiyor. ... Devamını Oku »

Klima Montajı

klima montajı

Klima montajı, ortamın iklimlendirilmesini sağlayan, ortamın nemini alan, ortamın havasını soğutan ve isteğe bağlı olarak ısıtan, toz ve partikülleri tutmayı sağlayan klima sistemlerinin mekanlara kurulması işlemine denir. İç ve dış olmak üzere iki üniteden oluşan klima sistemlerinin montajında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu yazımızda klima montajı hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Klima montajına mekanda iç ünite için uygun yer ... Devamını Oku »

Klima Nedir ?

klima nedir

Klima, ihtiyaca ve amaca göre bulunduğu ortamı konfor şartlarında tutan cihazlara denir. Klima cihazları herhangi bir ortamda uygun konfor şartları oluşturmak adına; soğutma, ısıtma, nem kontrolü ve havanın değişimi olmak üzere dört temel görevi yerine getirmek ile sorumludurlar. Dünyaca kabul edilmiş araştırmalara göre insanlar belli bir sıcaklık ve nem aralığında ve temiz havalı ortamlarda rahat etmektedirler. Bu aralık ‘konfor bölgesi’ ... Devamını Oku »

Klima Bakımı

klima-bakim

iç yaptırmamaktansa düzenli bir bakımın her daim yararlı olacağı klimalarımızın bakımı için en ideal zaman ilkbahar aylarıdır. Sıcak yaz dönemi öncesi yaptıracağınız bir kontrol ve eksikleri gidermeniz ileride karşınıza çıkacak tüm küçük ama büyümeye yakın problemleri önleyebilir. Bununla birlikte ilkbaharda yaptıracağınız bir bakımla sağlamlığını sağlayacağınız klimanızın, herkesin klimasını çalıştırmaya niyetlenerek sıkıntılarını farkettiği ve çözmek için az zamanı olduğu yaz aylarında ... Devamını Oku »

Klimalar

klima_kurulum

lima; ortamın iklimlendirilmesini sağlayan, ortamın nemini alan, ortamın havasını soğutan ve isteğe bağlı olarak ısıtan, toz ve partikülleri tutmaya yarayan sistemlere verilen genel isimdir. İklimlendirme yoluyla; hava sirkülasyonunu sağlar, kapalı mekanda ortam sıcaklığını istenilen değere ulaştırır, havanın nem değerini ayarlar, ortamdaki havanın, temizliğinin ve tazeliğinin ayarlanmasında kullanılır. İnsanların, kendilerini rahat hissettikleri çevre, hava sıcaklığı ve havanın nem oranıyla doğru orantılıdır. Ancak, ... Devamını Oku »

Split Klimalar

split klimalar

Split klimalar, soğutma sistemi elemanlarının iki ya da daha fazla gövde içerisine yerleştirilmesi ile oluşan cihazlara denir. Split klimalar bir dış ünite ve bir veya birkaç iç üniteden oluşmaktadır. Soğutma modunda çalışırken soğutucu akışkan vasıtası ile iç ortamın ısısı alınarak dış üniteden atmosfere atılır, ısıtma modunda ise dış ortamdaki ısıyı dış ünite vasıtası ile alır ve iç ünite vasıtası ile ... Devamını Oku »

Scroll To Top