Buradasınız: Anasayfa > Sigorta > Hekim Sorumluluk Sigortası Nedir?
Hekim Sorumluluk Sigortası Nedir?

Hekim Sorumluluk Sigortası Nedir?

Hastaneler hassasiyet gerektiren hayat deneyimlerine sahnedir. Hastaların eşi, dostu, akrabası kendisini hastayı iyileştirme dramasına dahil ederek muayene eden doktorlara stresli durumlar yaratabilir. Doktorlar ezici ihtimallerin üstesinden gelerek çalışır; hastayı iyileştirmek tek işi değil ayrıca yaptıklarını belgeler, hasta bakıcılığı yapar, ailesinin psikolojisini düşünür ve hastalığın yayılmasını önler. İnsan olduklarından, çalıştıkları şartlardan etkilenerek, bazen hata yaparlar veya yapmasalar bile olan gelişmelerden ötürü hastaların durumu daha kötüye gider. Hastalar, aile ve dostları da birini sorumlu tutmak ister, hekimleri ve hastaneleri hedef alırlar.
Neyse ki bu durumlarda hekimler yalnız değil. Sigorta şirketleri Hekim Sorumluluk Sigortası, resmi adıyla Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası,  diğer bir adıyla, Hekim Sorumluluk Sigortası, hekimleri ve hastaneleri böyle durumlardan korur.

Sorumluluk Sigortası Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Sigorta

“Tıbbi kötü uygulama”nın pratik açılımı şudur:  Hekim tarafından sağlanan tedavi bir fiil veya ihmalden dolayı tıp camiasının kabul edilen standartın altında olup hastanın ölümüne veya yaralanmasına neden olmasıdır, çoğu zaman tedavi tıbbı hata içerir. Bu tıbbi hata, standartlar ve düzenlemeler ülkelere ve yasaları göre değişir. Tıp uzmanları tıbbi kötü uygulamaya ilişkin sorumluluğa karşı davaların risk ve maliyetlerini karşılamak için Hekim Sorumluluk Sigortası alabilir. Bu sigorta, kamu, serbest veya özel sağlık kuruluş ve kurumlarında çalışan tabipler, diş tabipleri ve tıp uzmanlarını poliçede belirtilen mesleki faaliyeti gerçekleştirirken verdiği zararlara bağlı olarak sözleşme süresinde kendisine yapılan tazminat taleplerine ve bu taleple bağlantılı yargılama giderleri ile belirtilecek faize karşı, poliçede belirlenen limitler dahilinde teminat sağlar.

Hekim Sorumluluk Sigortası mesleki sorumluluk sigortalarından biridir. Bu sigortalar mesleki hizmetler veya tavsiyeler sunan bireyleri ve şirketleri istem dışı ihmal edilen veya yapılan zararın ardından verilen davalar ve cezalar sonucundan ödenecek tazminatın maliyetinin tamamını ödemekten korur. Sorun sadece doktorların kendi yaptığı hatalar değil ama doktorun tavsiyesini tam yerine getirmeksizin hataların operasyon sonrası yaptıkları hataların doktorlara mal edilmesine karşı korunmaktır. Dava sonrası verilen cezalar sadece hastanın finansal bedeli değil ayrıcada caydırıcı ve cezalandırıcı bedeller de dahil edilebilinir. Verilen ceza sadece geçmiş zararı değil gelecekte yere gelecek olan hastane ziyaretleri ve operasyonlar da dahil edilinebilir.

Sigorta Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Sigorta

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top