Buradasınız: Anasayfa > Bahçe ve Peyzaj > Hazır Çim Döşemenin Püf Noktaları Nelerdir?
Hazır Çim Döşemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Hazır Çim Döşemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Hazır çimin döşenmesinde dikkat edilecek birkaç husus vardır. Bunlardan en önemlisi hazır çimi satın aldığımız yer ile döşeyeceğimiz yerin aynı iklim koşullarında olması gerekmektedir. Çünkü hazır çim yetiştirildiği iklim kuşağından alınıp, bambaşka bir iklim kuşağına adapte edilmeye çalışıldığında çim adaptasyon sorunu yaşayacaktır.

Hazır çimin döşeneceği zeminin iyi hazırlanmış bir zemin olması gerekmektedir. Burda alt zeminin sulanmış olması çok önemlidir. Kuru bir zemine değil, nemli bir zemine hazır çimin serilmesi gerekmektedir. Serildikten sonra bir silindir vasıtasıyla üzerinden geçilmek suretiyle hazır çim ile toprağın birbirine iyi bir şekilde kaynak yapması sağlanmalıdır. Gerek nakliyesinde, gerek taşınmasında rulo çimlerin zarar görmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

Hazır Çim Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Hazır Çim

Daha sonra sulama çok büyük bir önem arz etmeye başlar. Sağlıklı ve düzenli bir sulamayla hazır çimin, yetiştirildiği yerden gelirken kesilen köklerinin bizim bahçemizde adapte olup, kök salması için ona bir süre vermemiz gerekir. Bu çimin döşenmesinden itibaren 10-15 gündür. Bu süreden sonra çimlerimizin üzerinde istediğimiz gibi koşup oynayabiliriz. Çimin bahçemize uyum sağlayıp sağlamadığını anlamak için 10-15 gün sonunda, çimi kaldırıp bakmak gerekir. Rulo çimi kaldırırken kökleri bahçemizdeki toprağı tutmaya başlamış ise bu rulo çimin adaptasyonunu tamamladığını gösterir.

Hazır çim sulamasında toprağın 10 cm altına suyu işletecek kadar su vermek gerekir. Toprağı bir çubuk yardımıyla kontrol ederek, toprağın alt kısımlarına da yeterince su gidip gitmediğini anlayabiliriz. Bu sağlıklı bir çim için çok önemlidir. Sulama miktarı kadar sulama sıklığı da önemlidir. Sulama sıklığı tamamen bahçeye özel ve kontrol etmek suretiyle yapılmalıdır.

Hazır çim bahçeye gelipte adaptasyon sürecini tamamladıktan sonra artık büyümeye başlar. Belli bir boya geldikten sonra hazır çimimizi artık biçmemiz gerekmektedir. Bu boy ilk başta 7-8 cm olmalıdır. Çünkü daha fazla uzaması tehlike içerir. Eğer çimlerimiz gereğinden fazla uzarsa tohum yapmaya başlar ve tohum yapmış çim, bozulmuş bir çimdir.

Çimler bahçelerimizin halılarıdır. Dolayısıyla çimimizin de halı formatında olmasını yani kısa kesilmiş, düzgün, kel alanları olmayan ve koyu yeşil renkte olmasını isteriz. Başından beri bahsettiğimiz tedbirlerle bunu yapmak mümkündür.

Hazır Çim Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Hazır Çim

 

Incoming search terms:

  • rulo çim nasıl döşenir
  • hazir cim nasil dosenir
  • hazır çim döşeme
  • hazır çim döşemek
  • hazır çim döşemesi
  • hazır çim
  • hazır çim yer hazırlanışı
  • rulo cim ekimi
  • rulo çim in bozulan yerler napılır
  • çim nasıl döşenir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top