Buradasınız: Anasayfa > Nakliyat > Emtea Nakliyat Sigortası
Emtea Nakliyat Sigortası

Emtea Nakliyat Sigortası

Emtea, ticaret yapılması söz konusu olan her türlü mal anlamına gelmektedir. Emtea nakliyat sigortası ise sigortaya bağlı emteanın bir yerden başka bir yere taşınması durumunda oluşabilecek risklere karşı teminat sağlamasıdır. Bu sigortayı yükün sahibinin yaptırabileceği gibi alıcının da yaptırma şansı vardır. Emtea nakliyat sigortalarında yükün sahibi sadece yükün bedelini değil, sigorta ücreti, kar gibi giderleri  de sigortalatabilir. Bu yazımızda emtea nakliyat sigortası teminatlarına değineceğiz.

Emtea nakliyat sigortaları için geniş teminat,  dar teminat ve tam ziya teminatı olmak üzere başlıca üç teminat kullanılmaktadır. Bunlar hakkında kısa bilgiler şu şekildedir:

1)      Geniş Teminat: Bazı istisnalar dışında diğer bütün riskleri teminat altına alan teminat çeşididir. Bu istisnalar; kasti hareket, olağan hasarlar, gizli kusur, ambalajlanma yetersizlikleri, gecikme, mali yükümlülüklerin yerine getirilmemesi, kasti zarar, savaş silahından meydana gelen zararlar, savaş ve grevdir. Bu durum dışındakiler teminat altına alınır. Bu istisnai durumları açıklayalım.

-          Kasti Hareket: Sigortalının kasti hareketi sonucunda oluşan zarardır.

-          Olağan Hasarlar: Sigortalanan malın kendiliğinden yıpranması veya zarar görmesi.

-          Gizli Kusur: Sigortalanan malın kendinden kaynaklı oluşan hasar.

-          Ambalajlanma Yetersizlikleri: Sigortalanan malın ambalajlama sırasında meydana gelen hasar.

-          Gecikme: Sigortalanan malın gecikmeden kaynaklı meydana gelen zararı.

-          Mali Yükümlülükler: Malı sigortalatanın yerine getirmesi gereken mali yükümlülükleri yerine getirmemesinden kaynaklı zarar.

-          Kasti Zarar: Sigortalanan mala herhangi biri tarafından bilerek verilen zarar.

-          Savaş Silahı: Herhangi bir savaş silahının kullanılması ile meydana gelen zarar.

-          Savaş ve Grev: Savaş ve grev durumu.

2)      Dar Teminat: Taşıma aracının batması, devrilmesi, karaya oturması, çarpması, yanması gibi durumlarda meydana gelen zararları karşılayan bir teminat çeşididir.

3)      Tam Ziya Teminatı: Bu teminat türü taşıma aracının yok olması (denize batması, yanması gibi) ile birlikte taşınan malların da tamamen yok olması durumunda taşınan malın zararını karşılayan bir teminat çeşididir.

Emtea nakliyat sigorta fiyatlandırılması yapılırken belirttiğimiz bu teminat seçeneklerinin yanında taşınacak malın cinsi, taşıma biçimi, ambalajı, taşınacağı yerin uzaklığı ve taşıma aracının özellikleri hesaba katılır. Tüm bu özelliklere baktığımızda sigorta yaptıracağımız firmanın ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz. Bu yüzden kaliteli, işinde ehil firmalarla çalışmak en güvenilir ve doğru olanıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top