Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Doğalgaz Tesisatında Tasarruf
Doğalgaz Tesisatında Tasarruf

Doğalgaz Tesisatında Tasarruf

Doğalgaz ile çalışan ısıtma sistemlerinde ekonomik tasarruf yapmak için kurulacak tesisat belirli çaplarda ve standartlarda yapılmalıdır. Bunun yapılmasının sebebi ilk petek ile son petek arasındaki ısı farkını en aza indirmektir. Malzemeden kaçmak amacıyla veya iyi niyetli şekilde yapılan yanlışlıklardan dolayı bir odada ısı yüksek iken diğerinde soğuk olabilmektedir. Kurulacak doğalgaz sisteminde tesisatın niteliği en az kombi kadar önemlidir.

Doğalgaz tesisatında genellikle dirseklerden ve bağlantı yerlerinden çok ısı kaybı ortaya çıkar. Bunun için son dönemde tesisatlarda malzeme olarak alüminyum  kompozit içine sıkıştırılmış tesisat borusu kullanılmaktadır. Dirsek ve bağlantı yerlerinin çelik kılıflardan yapılmış olması sonucunda dolayı ısı tasarrufu yapılabilir.

Doğalgaz Tesisatı Kurulumu Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Doğalgaz Tesisatı Kurulumu

Bir başka tasarruf yolu olarak oda termostatı ile kombi ilişkilendirilerek yalıtımlı binalarda tasarruf edilebilir. Burada mevcut tesisat döşemesinin standartlara uygun olması ve ısı yalıtımı yapılmış binalarda termostat kullanılması tasarruf için en önemli etkenlerdir.

Kombi kullanılan doğalgaz tesisatlarına karşı olarak merkezi sistem kullanılan çok katlı binalarda ve iş merkezlerinde de ısı tasarrufu yapılabilir ancak konfor açısından bakıldığında kombili sistem daha avantajlıdır. Merkezi sistemde kullanılan kazan kombiye göre daha maliyetlidir ve bireysel sınırlama olmaması sebebiyle faturalar da kabarık olabilmektedir. Kombili sistemin konforu bu noktada ortaya çıkar. İsteğiniz zaman istediğiniz ayarı yapabiliyor olmanız ve kısa bir radyatöre hitap ettiği için daha kısa zamanda ısınabilmeniz kombili sistemin daha konforlu bir yapı olacağını göstermektedir. Ancak unutulmaması gereken bir nokta olarak bakarsak uygulanan sistem merkezi sistem de olsa kombi de olsa binanızda vazgeçilemez olan en önemli tasarruf yolu yalıtım ve mantolama işlemleri olacaktır.

Doğalgaz Tesisatı Kurulumu Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Doğalgaz Tesisatı Kurulumu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top