Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > Dış Cephe İçin Mantolama Uygulayın
Dış Cephe İçin Mantolama Uygulayın

Dış Cephe İçin Mantolama Uygulayın

Mantolama, binaların dış cephe yalıtımı konusunda ortaya çıkan en etkili çözüm yöntemlerindendir. Mantolama yönteminin, diğer ısı yalıtım uygulamalarından farklı pek çok avantajı bulunmaktadır. Yapıların dış cephelerinde mantolama uygulanarak ısı kaybına neden olan ısı köprülerini yüzde elli oranında ortadan kaldırır. Mantolamanın bu özelliği sayesinde yaşadığımız mekanlarda enerji tasarrufu sağlanır.

Mantolama sistemi, binalarımızı hava koşullarına karşı korumaktadır. Farklı hava koşullarında binalarda genleşme,büzülme gibi durumlar görülebilir. Mantolama yöntemi ile bunlar da engellenmiş olur ve binaların daha uzun ömürlü olması sağlanır. Mantolama dıştan yalıtım olduğu için bina içerisinde yeterli düzeyde ısı depolanmasını sağlar ve binanın sıcaklığını her mevsim dengede tutar.

Mantolama uygulamada ustalık gerektiren bir iştir. Mantolama nasıl yapılır şimdi buna değinelim. Öncelikle levha kalınlığına uygun subasman ilk kat döşeme seviyesinin yirmi santimetre alt tabakasına dubel ile tespit edilmelidir. Ardından yapıştırıcı harç levha yüzeyinin tamamına kenarlarında boş alan kalmayacak şekilde, orta kısımları noktasal olacak şekilde sürülmelidir. Yapıştırıcı harç levhaların arasına en az yüzde kırk oranında ulaşmış olmalıdır. Yüzeyi çok düzgün olan cephelerde 10×10 mm ölçülerinde taraklı mala kullanarak uygulanabilir. Yapıştırıcı harç levha yüzeyinin tamamına tercih edilen mala ile sürekli yayılır. Yapıştırıcı harç uygulanmış levhalar, subasmana oturtulur ve levhaların arasında boşluk kalmamasına ve binilerin sıkıca birleştirilmiş olmasına dikkat edilir ve bu şekilde hafifçe kaydırılır, sonra da duvara yapıştırılır. Yapıştırıldıktan sonra 24 saat geçince, yapının yükseltisi ve yüzey özellikleri göz önünde bulundurularak dubelleme yapılır. Dubelleme bittiminin devamında bina köşeleri, kapı ve pencerelerde düzgün ve dayanıklı bir köşe oluşturulması için ebatlarına uygun alüminyum ya da fileli köşe profilleri yerleştirilir. Ancak ölçülerin tutarlı olmasına dikkat edilmelidir. Bu adımdan sonra ilk kattaki sıva çelik mala ile uygulanır, taraklı mala yardımı ile uygun bir kalınlık sağlanır.
İlk kat sıvası yapılır. Bu durum gerçekleştiğinde ikinci kat sıva yapılabilir. İkinci kat sıvası uygulandıktan sonra en az 24 saat kuruması beklenir ve astar boya uygulanır. Son kat dış cephe mantolaması olarak silikonlu boya veya dekoratif kaplama mala yardımı ile uygulanır ve mantolama işlemi tamamlanmış olur.

Mantolama uygulaması sayesinde yaşadığınız mekanların daha konforlu bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak mantolama sistemi uygulanması zorlu olduğu için mantolama işinin ehlilerinden yardım almanızı öneririz.

Incoming search terms:

  • SAĞLIKLI İÇTEN YALITIM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top