Buradasınız: Anasayfa > Çim

Kategori Arşivi: Çim

Hazır Çim Kullanımında Önemli Noktalar

hazircim

eşil alan üretiminde çok pratik ve estetik bir çözüm olan hazır çim seçenekleri zaman konusunda da çok önemli fayda sağlarlar. Buna göre yeşil hale getirmek istediğiniz bahçenizden futbol sahalarına kadar birçok farklı alanda kullanılabilen bu malzemelerin kullanım alanlarına göre de yapı seçeneklerinin bulunduğunu belirtmek gerekir. Örneğin kendimizi en huzurlu hissettiğimiz yeşil alanları evimize taşıyabiliriz;  Bu hazır çim kullanımında önemli noktalar ... Devamını Oku »

Çim Alan Oluşturmanın Faydaları

cim-alan-olusturmak

ahçesi olan herkes yemyeşil, bakımlı bir ‘çim alan‘a sahip olmak ister. Bir ev en değerli eşyalarla döşense de halısı, perdesi, döşemesi olmadan dekorasyonu eksiktir ve göze hoş görünmez. Aynı şekilde çimensiz, toprağın rengi görünen bir bahçe en güzel bitkilerle dolu olsa da tamamlanmış sayılmaz. Ayrıca çimin bahçe sahiplerine ve bahçeye dekoratif öneminden çok daha fazla faydaları vardır. Hazır Çim Yaptıracak ... Devamını Oku »

Hazır Çim Döşemenin Püf Noktaları Nelerdir?

rulo_cim

azır çimin döşenmesinde dikkat edilecek birkaç husus vardır. Bunlardan en önemlisi hazır çimi satın aldığımız yer ile döşeyeceğimiz yerin aynı iklim koşullarında olması gerekmektedir. Çünkü hazır çim yetiştirildiği iklim kuşağından alınıp, bambaşka bir iklim kuşağına adapte edilmeye çalışıldığında çim adaptasyon sorunu yaşayacaktır. Hazır çimin döşeneceği zeminin iyi hazırlanmış bir zemin olması gerekmektedir. Burda alt zeminin sulanmış olması çok önemlidir. Kuru ... Devamını Oku »

Bahçe Yenileme İncelikleri

en_guzel_bahce_668096

Bahçeler yaz aylarında evlerin en gözde mekanlarıdır. Eğer uzun süre tatil yapma fırsatınız yoksa, evinizde ve bahçenizde ruhunuzu tatilde hissettirecek  bahçe yenileme için dekorasyon değişikliklerine başvurabilirsiniz. Bahçe yenileme için ana unsurların başında sulama sistemleri gelir. Damlama sulama sistemlerini kullanarak yenileme için alt yapı sistemlerini oluşturabilirsiniz. Bahçenizde  doğru bir drenaj çok önemlidir. Bahçenizin yapısal hattını bozmadan drenajının çıkış yolunu yapmak şarttır ve yenileme ... Devamını Oku »

Sentetik Çim Özellikleri

sentetik çim

entetik çim, her zaman istenilen sonuçların alınamaması nedeniyle doğal çime alternatif olarak üretilmiştir. Suni çim diye de adlandırılan sentetik çim günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle bakım kolaylığı, düşük maliyeti ve zaman tasarrufu ile kullanıcıların tercih nedeni olmaktadır. Bu yazımızda sentetik çimin özellikleri ve kullanım alanları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Hammaddesi petrol olan sentetik çimin kullanım ömrü düzenli bakımlarla birlikte ... Devamını Oku »

Hazır Çim Ve Özellikleri

hazir-cim

ahçe işleriyle uğraşanlar tohum çim ekiminin ne kadar zor olduğunu bilirler. Tohumlar tuttu mu, yeni ekim gerekli mi, ekilen tohumlar sağlıklı mıydı, tohumların arasına otlar karışmış mıdır gibi soruların ve sorunların çözümü artık basit: Hazır çim. Rulo çim olarak da bilinen hazır çimler kullanıcılara büyük kolaylıklar getirmektedir. Hazır Çim ve özelliklerini bilmek bize bahçemizde dekorasyon çalışmaları yaparken yardımcı olacaktır. Bu ... Devamını Oku »

Çim Alan Oluşturma Yöntemleri

cim_alan_olusturma

im alan oluşturmada iki tane yöntem vardır. Bunlardan biri yerinde ekmek suretiyle çim alan tesis etmek, bir diğeri ise başka bir yerde yetiştirilmiş hazır çimi rulolar halinde getirip kendi bahçemize sermek. Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları vardır. Hazır çimin avantajı bir günde yemyeşil bir alan sunmasıdır. Dezavantajı ise başka bir yerde yetişmiş bir çim alanın bahçenize getirildiğinde bahçeniz ile ... Devamını Oku »

Çim Ekimi İçin Uygun Zamanı Seçmek

cim_ekimi

az ve kış ayları çim ekimi için çok uygun mevsimler değillerdir. Çim için en uygun mevsim ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Hazır çimde mevsim kollanmayabilir. Çünkü başka bir ortamda yetişmiştir ve hazır hale gelmiştir. Dolayısıyla senenin hemen hemen tamamında, havanın müsait olduğu zamanlarda rulo çim getirilip bahçeye serilebilir. Ancak yine de daha başarılı sonuç ilkbahar ve sonbaharda alınır. Çim ekimi toprak ... Devamını Oku »

Hazır Çim Bakımı Nasıl Yapılır ?

hazir-cim

azır çim uygulamalarında kullanılan karışım çok önemlidir. Ve ister hazır çim, isterse ekme çim olsun o bölge koşullarına adapte olabilecek bir karışımdan oluşturulması gerekmektedir. Hazır çimde başarı sağlayabilmek için ilk koşul döşendiği günden itibaren sıkça ve bolca su verilmesidir. Burada ölçü şudur; toprağın 10-15 cm altına işletecek kadar su verilmelidir. Sulamada günün yakıcı sıcaklarından kaçınılmalı ve daha serin saatler seçilmelidir. ... Devamını Oku »

Scroll To Top