Buradasınız: Anasayfa > Çatı Tadilatı > Çatı Tadilatı ve Sebepleri
Çatı Tadilatı ve Sebepleri

Çatı Tadilatı ve Sebepleri

Hayatımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz ev ve iş yerlerimizin değerlerini, kullanışlılığını yükselten veya azaltan bir nitelik taşıyan önemli bir kısmı olarak çatı sistemlerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Dış dünyanın etkilerini engelleme konusunda çatı tadilatı, çatı şekli ve yapısının üzerinde hassas şekilde durulmasını ve mevcut şartlara göre en sağlıklı çeşidin, yapının tamamlayıcısı olarak eklenmesini sağlar.

Başlıca kullanılan çatı malzemesi çeşitlerine baktığımızda:

  • Kiremit çatı : Modern binaların yapılmasından bu yana en çok tercih edilen ve en sağlıklı çatı çeşitlerinden biridir. Temel sistemi, ahşap malzemeden yapılan bir iskelet üzerine küçük dikdörtgenler şeklindeki kiremit parçalarının yerleştirilmesi üzerinedir. Özellikle okullarda ve büyük yapılarda vazgeçilmez olan kiremit çatı sıcak ve soğuk havaya karşı en yüksek korumayı vermekle birlikte, günümüzde yapımı daha kolay ve uygun fiyatlı farklı sistemlerin çıkmasıyla eski etkisini yitirmiştir.
  • Membran çatı : Kiremite göre daha hafif bir malzeme olan membranın kaplaması ile yapılan bu çatıda sert darbelere karşı dayanıksızlık gözlenmektedir ancak bakımı ve onarımı daha kolay ve hesaplıdır. Montesi sırasında iklim şartlarına göre zemine likit astar sürülür, daha sağlamlık gerektiren bölgelerde tüm yüzeye şalumo ile eritme kaynağı uygulaması yapılır.
  • Shingle çatı : Membrana benzer bir sistem olan shingle çatıda yine alt kısma ısı ile birlikte uygulanan kaplama üzerine shingle model kaplama yapıştırma ya  da çivileme şeklinde kaplanır. Ancak bu çatıda sızıntıyı kavramak biraz daha zor ve zahmetlidir. Alt kaplamadan olan bir sıkıntının anlaşılması zor olabilir.
  • Eternit çatı : Membrana oranla daha sağlam ve kiremite oranla daha kolay kurulumu ve onarımı olan eternit çatı da yoğun kullanım alanına sahiptir. Genel yapı maddesi oluklu sac levha olan eternit çatı bu levhaların çatıda kiremit tarzı birleştirilmesiyle kurulur. Kırılması zor olan ve sudan etkilenmeyen bu yapının rüzgardan da etkilenmemesi için kurulumda binanın üst yapısına iyi sabitlenmesi gerekir.

Çatı Tadilatı Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Çatıların tadilata ihtiyaç duyma sebeplerinden bazılarını açıklayacak olursak;

  • Bakım eksikliği ve olağan bozunmalar : Erken zamanlı çatı bozulmalarının en büyük sebebidir diyebiliriz. Hava koşulları sorun yaratsın yaratmasın en az yılda bir kez binanın mevcut çatı sistemine bakılması ve kontrol edilmesi gerekir. Unutmayalım ki sadece yağmur veya kar değil, havanın kendisi dahi çatıyı oluşturan malzemeleri deforme edecek güce sahiptir.
  • Uygunsuz tasarımlar : Bir diğer bozunmayı hızlandırıcı etken de binanın özgün durumuna ve bulunulan iklime uygun olmayan çatıların erken zamanda deforme olarak tadilata gereksinim duymasıdır. Bu gibi durumlardan kaçınmak için her zaman işinde ehil bir ustaya danışarak önceden bir araştırma yapılması gerekir. Örneğin kar ve soğuk havanın yoğun olduğu bir bölgeye membran çatı kullanılması biraz daha sıkıntı getirebilir.Bununla birlikte eğim açılarının ve malzeme ebatlarının en uygun şekilde ölçülmesi gerekir.

Çatı tadilatına ihtiyaç duyduğunuzda bu konuda bahsettiğimiz sıkıntıları yaşamamanız için Ehil.com‘da her zaman size uygun çözümler sunabilecek bilgiler ve kaynaklar bulunmaktadır.

Çatı Tadilatı Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Çatı Tadilatı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top