Buradasınız: Anasayfa > Boya

Kategori Arşivi: Boya

Duvar Boyası Seçiminde Su Yalıtımının Etkisi

duvar-yalitim

inalarda yapılan su yalıtımı işlemlerinde en önemli ve dikkat edilmesi gereken uygulama alanı olarak duvarları verebiliriz. Buna göre duvarlarda yapılan her türlü işlemin su yalıtımı veya yağmur ve rutubet gibi durumlarda nasıl sonuç vereceğini düşünerek yapılması gerekmektedir. Buna göre duvarınızda yapacağınız bir boyama işleminde duvar boyası seçerken ve uygulamasını yaparken olası bir su sızmasına karşı nasıl dayanıklı olacağını, yalıtım konusunda ... Devamını Oku »

Kaliteli Boya Nasıl Olmalıdır?

icmekan-boyama

Boya; çeşitli malzeme yüzeylerine, korunma, süslenme ve aydınlatma amaçları ile sürülerek sert ve ince bir tabaka oluşturan, ana maddeleri organik, metalik veya plastik esaslı pigment, bağlayıcı ve incelticilerden meydana gelmiş, renkli bir sıvı bileşimidir. Boyalar önceleri çeşitli sanat eserlerinde dekoratif amaçlarla estetik değerlere hizmet etmiştir, günümüzde ise daha çok çeşitli yapı malzemelerini dış, atmosferik ve kimyasal etkilere karşı koruyucu, hijyenik ve yüzeysel ışığı düzenleyerek ... Devamını Oku »

Boya İşleri İçin Pratik Öneriler

5

Boya, bir evin temizliğinin tamamlanması açısından uygulanması gereken bir işlemdir. Özellikle yaz aylarında uygulanması daha kolay olacaktır.Bunun için kullandığınız renk ve çeşitlerin sizlere uygun olması gerekmektedir. Bu yazımızda size boya hakkında bazı ipuçları vereceğiz. Öncelikle bu konu hakkında bilmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bir odada kullanılması gereken malzeme için; boya kutusunun üzerinde 1 m2 için kullanılması gereken miktar yazıyordur. Miktarın ... Devamını Oku »

İç Cephe Yüzey Problemleri

iç cephe yüzey problemleri

İç  cephe boyamada yapılan bazı yanlışlar yüzeylerde birçok problemlere yol açmaktadır. Yanlış fırça seçimi, kalitesiz boya kullanımı gibi faktörlerden meydana gelen iç cephe yüzey problemleri  yapılacak bazı müdahalelerle onarılabilir. Bu yazımızda iç cephe yüzeylerinde oluşan problemlere ve bu problemlerin nasıl ortadan kaldırılacağına değineceğiz. İç cephe yüzeylerde en sık karşılaşılan problemler kabarma, küf oluşumu, çatlama ve sararmadır. Bu problemlerin oluşum nedenleri ... Devamını Oku »

Elektrostatik Toz Boyama ve Uygulaması

elektrostatik

oya işlemlerinde kimyasal bir sistem olan elektrostatik toz boyama işlemleri sadece toz boyama olarak da halk arasında bilinir. Genellikle otomobil kaportaları da bu sistemle boyanır. Zıt kutupların birbirlerini çekmesi prensibi bu işlemin temel sistemidir. Buna göre elektrik yüklenmiş renkli toz parçacıkları boya yapılacak yüzeye elektrik yoluyla yapışırlar ve daha sonra yapılan fırınlama işlemleriyle tamamen yüzeyle birleşirler. Klasik tanımı bu olan ... Devamını Oku »

Dekorasyon Boyaları

dekorasyon

Günümüzde dekorasyon boyaları ev dekorasyonu yapılırken en çok önem verilen unsurlardandır. Herhangi bir yüzeyin çeşitli boyalarla boyanabilmesi için, yüzeyin uygun olması gerekir. Bu amaçla ilk önce yüzey temizliği yapılmalıdır. Günümüzde boya işleri ile uğraşmak istemeyenler için profesyonel hizmet veren firmalar bulunmaktadır. İşlerinde ki yoğunluk nedeniyle evlerinde renk değişikliği yapamayanlar bu firmaları kullanılır olmuşlardır. Bu da bu sektörün gün geçtikçe daha ... Devamını Oku »

Saten Boyalar

saten boyalar

Saten boyalar, yarı mat olan bir boya çeşididir. Dekoratif amaçlı kullanılan saten boyalar yüzey hatalarını gizleme özelliğine sahiptir. Günümüzde en çok tercih edilen boya çeşidi olan saten boyalar, kolay silinebilme özelliği ile insan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Bu yazımızda saten boyaların özellikleri ve avantajları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Parlak görünümü ve sık yapısı ile saten boyalar, özellikle mutfak ... Devamını Oku »

Ev Satımında Cephe Boyasının Önemi

emlakboya

İlk izlenim genellikle önemli bir etki yaratır. Bu sözü birçok farklı alanda söyleyebileceğimiz gibi, bunu söyleyebileceğimiz önemli bir alan da emlak alım satım işleridir. Şöyle ki ticaretin her alanında olduğu gibi bir evin de alınması için dışarıdan bakıldığında ilgi çekici ve estetik görünüme sahip olması diğerleri arasından sıyrılması konusunda önemli fark yaratır. Bunun yanında önceliğin her zaman dış görünüşte ön ... Devamını Oku »

Boyacı Deyip Geçmeyin!

Adsız

Boyama işini yapan ve bunu meslek edinen kişiye boyacı denir.  Bugüne bakacak olursak eğer boyacılık mesleği, dekorasyon sektörünün önemli alanlarından biri haline gelmiştir. Yaşam alanlarımıza renk katan ve bu alanları güzelleştiren şey boyalardır. Bu güzel görüntü için boya kadar önemli diğer şey ise boyacıdır. Geçmişte insanlar daha ucuza mal etmek için kendi evlerini kendileri boyardı. Aslında bu durum günümüzde  görülse ... Devamını Oku »

Dış Cephe Boyası Seçmek Sorun Değil

1003693_406799702769620_87739012_n

Binayı bina yapan dış cephe boyasıdır. Bunun için dış cephe boyamak iç mekanları boyamaktan daha zordur.  Dışarıdaki zeminin boyanması profesyonelliği gerektirir. Dış mekanın boyama masrafı iç mekanlara göre daha fazla olduğu için nasıl bir boya tercih edilmesi gerektiği, nasıl uygulanması gerektiği akılları karıştıran sorular olmuştur. Bu yazımızda sizlere dış cephe boyaları ile ilgili küçük ipuçları vererek aklınıza takılan soruları aydınlatacağız. ... Devamını Oku »

Scroll To Top