Buradasınız: Anasayfa > Sigorta > Avukat Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?
Avukat Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?

Avukat Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?

İnsan, geçmişten bugüne, içerisinde yaşadığı doğa ile birlikte dünyaya ayak uydurmaya çalışmıştır. Bunun için mümkün mertebede çaba göstermiştir. İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik aklıdır. Aklı ile mantıklı bir biçimde düşünebilir, çevresindekilerin farkına varabilir. Düşüncelerini etkili bir şekilde çevresinde ki diğer insanlara aktarabilir ve aynı şekilde iletişimde bulunduğu diğer insanların düşüncelerini analiz edebilir. Düşünce paylaşımı her zaman doğru olmayabilir ve fikir çatışmalarından dolayı bir çok sorun oluşabilir. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda insanlar adalete yönelirler. Adalet; hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir. Eşit bir şekilde sorunun halledilmesi için insanlar eşit şekilde değerlendirilmelidir. İnsanlar tabi ki de en doğal hakları olan, savunma hakkını kullanırlar. Bu hakkı da avukatlar sayesinde elde ederler. Avukat; kişi ya da kurumlar arasında ortaya çıkan anlaşmazlıkların mahkemelerde yasalara uygun olarak, kısa sürede ve güven içinde giderilmesi, bu yolla adaletin gerçekleşmesi için yargıçlara yardımcı olan kişidir. Bizlerin savunma ihtiyacı olduğu kadar, avukatların da savunma ihtiyacı vardır. Bu konuda en etkili yöntem ise ”Avukat Mesleki Sorumluluk Sigortası” dır. Bu yazımızda avukat mesleki sorumluluk sigortası ve genel şartlarını tanıyacağız.

Sorumluluk Sigortası Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Sigorta

Öncelikle bu sigortanın içeriğine bakalım;

Avukat Mesleki Sorumluluk Sigortası ; olası bir durumda avukatın,

  • tazminat tutarlarını
  • yargılama giderlerini
  • avukatlık ücretlerini

gibi bir çok önemli konuyu kapsamına alan bir sigorta türüdür.

 16 Mart 2006 tarihli resmi gazetede yayınlanan bildirgede mesleki sorumluluk sigortası genel şartları yayınlanmıştır ;

Bu şartlarda, sigortanın kapsamı, sigortanın konusu, coğrafi sınırı, teminat dışında kalan haller, rizikonun ( henüz gerçekleşmemiş, olası, sigortalının kendi iradesi dışında gerçekleşecek, gelecekteki tehlikelere karşı teminat altına almak istediği risklerin sigortalıya zarar verme olasılığı) gerçekleşmesi gibi bir çok madde vardır.

Sigortacının sorumluluğu, primin tamamının veya taksitle ödenmesi kararlaştırılmış ise ilk taksidin poliçenin tesliminde ödenmesi ile başlar. Aksi kararlaştırılmadıkça, primin tamamının veya ilk taksidin ödenmemesi halinde, poliçe teslim edilmiş olsa dahi sigortacının sorumluluğu başlamaz ve bu şart poliçeye yazılır. Prim ödemede temerrüde düşülmesi hâlinde  Borçlar Kanunu hükümleri uygulanır.

Sigorta Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Sigorta

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top