Buradasınız: Anasayfa > Asansör

Kategori Arşivi: Asansör

Yürüyen Merdiven Özellikleri

yürüyen merdivenler

ürüyen merdiven, insanları daha hızlı yukarı veya aşağı taşıyan, elektrikle çalışan bir merdivendir. Basamakları sürekli dönen bir düzenek üzerine yerleştirilmiş olan yürüyen merdivenler asansörlere göre daha fazla insan taşıyabilmektedir. Bu yazımızda yürüyen merdivenlerin özellikleri, kullanım alanları ve bakımı hakkında  bilgi sahibi olacaksınız. Yürüyen merdivenler gereken alanlarda doğru olarak kullanıldığında son derece verimli bir sistemdir. Özellikle bulunduğu konumun çok önemli olduğu ... Devamını Oku »

Asansör Çeşitleri

asansor-cesit

sansörlerin kullanım amaçlarına ve hızlarına göre kendi aralarında sınıflandırılmaları mümkündür. Kullanım amaçlarına göre farklı imalat gösteren asansörler, hızlarına göre de güvenlik sistemlerine ihtiyaç duyarlar. Asansör çeşitleri, kontrol sistemlerine ve motor tahrik sistemlerine göre de sınıflandırılabilir. Asansör tasarımında kabin, makine motor seçimi, mekanik tasarım, hız ve güvenlik sistemleri kullanma amacına göre yapılır. Bu yüzden tasarımın başında asansörün kullanma amacının belirlenmesi gerekir. Her ... Devamını Oku »

Engelli Asansörü

engelli asansörü

ngelli asansörü, isminden de anlaşılabileceği gibi engelli insanlara merdiven inip çıkmakta kolaylık sağlaması için tasarlanmış bir asansör çeşididir. Farklı modellerle özellikle şahsi alanlarda kullanılan engelli asansörü, merdiven asansörü olarak da adlandırılmaktadır. Birçok insan engelli asansörü dendiğinde üzerinde tekerlekli sandalye işareti olan standart asansörleri düşünmektedir. Ancak o engelli asansörü diye adlandırılan asansörlerin standart asansörlerden hiçbir farkı ve engelliler için tasarlanmış ekstra ... Devamını Oku »

Yük Asansörleri

yük asansörleri

  ük asansörleri, asansörlerin zarar görmemesi için yüksek tonajlı yüklerin kolaylıkla taşınması amacıyla tasarlanmış bir asansör çeşididir. Yük taşınma işlemlerinin yoğun olduğu yerlerde kullanılan yük asansörleri başta hidrolik ve elektrikli olmak üzere farklı sistemlerden oluşur. Fazla katlı olmayan yapılar için tercih edilen hidrolik sistemli yük asansörleri düşük maliyeti, zaman tasarrufu ve bakımının kolay olması gibi özellikleriyle dikkat çekiyor. Elektrikli yük ... Devamını Oku »

Asansörün Tarihçesi

asansor

sansör, dikey bir istikamette insan ve yük  taşımak amacıyla kullanılan bir araçtır. Sanayi Devrimi ile başlayan ve günümüzde de halen devam eden teknolojik gelişmeden en çok etkilenen araçlardan biri de asansördür. Asansörün tarihçesi nde, asansör daha çok şehirlerde, en çok aranan şeylerden bir tanesi olmuştur. Şehirlerde, arsa fiyatlarının artmasına bağlı olarak yüksek binaların yapımı artmış ve asansöre ihtiyaç daha da artmıştır. ... Devamını Oku »

Asansör Montaj, Bakım ve Onarımı

asansor_bakimi

sansörler yükselen binaların vazgeçilmez unsurlarındandır. Gelişen teknoloji ile beraber öncelikli olarak, bu yapılar hızlı bir gelişim süreci içerisine girmişlerdir. Asansör kuyusunun röleve formunu en iyi şekilde bilmek gerekmektedir. Ön bilgi olaraksa, egilme ve burkulma dengelerinin nasıl olustuğunun bilinmesi şarttır.. Sonrasında ise gerekli hesaplamalar yapılmalıdır. Hesaplanması gerekli olan şeyler ise; kabin ağırlığı, halatın uzunluğu, halat sayısı, taşıyabileceği maksimum ağırlık, ray boyu, ... Devamını Oku »

Scroll To Top