Buradasınız: Anasayfa > Asansör > Asansör Çeşitleri
Asansör Çeşitleri

Asansör Çeşitleri

Asansörlerin kullanım amaçlarına ve hızlarına göre kendi aralarında sınıflandırılmaları mümkündür. Kullanım amaçlarına göre farklı imalat gösteren asansörler, hızlarına göre de güvenlik sistemlerine ihtiyaç duyarlar. Asansör çeşitleri, kontrol sistemlerine ve motor tahrik sistemlerine göre de sınıflandırılabilir. Asansör tasarımında kabin, makine motor seçimi, mekanik tasarım, hız ve güvenlik sistemleri kullanma amacına göre yapılır. Bu yüzden tasarımın başında asansörün kullanma amacının belirlenmesi gerekir. Her asansör çeşidi kendi içinde ayrı standartlara sahiptir.

Elektrikli Asansörler
Eski tip asansörlerdeki halat sarmalı tambur sistemi, elektrikli olarak dizayn edilmiş ve bugün de bazı asansörlerde uygulaması devam etmektedir. Fakat bunların birçok kısmı artık çekmelidir. Bu tip asansör çeşitleri şu şekilde çalışmaktadır; askı halatlarının bir ucunda kabin, bir diğer ucunda ise kabinin ağırlığını dengelemekte olan ağırlık koyulmuştur. Elektrik motoruyla çalışan makaranın her dönüşünde halatlar hareket eder. Bu şekilde asansör bir yöne doğru ilerlerken karşı ağırlık diğer yöne doğru ilerler. Bazı modern asansör çeşitleri ise pistonlu-elektrikli tiptedir. Bunlar ,eski hidrolik asansör çeşitleri gibi çalışmakta,ancak donma ve paslanmayı önlemek için su yerine yağ kullanılmaktadır.

Elektronik Denetimli Asansörler
Elektrikli asansörün kullanımının yaygınlaşmasından sonraki zamanlarda da asansörün iniş çıkışının kontrolünde ve kabin kapılarını açıp kapamada, uzun bir süre kabin görevlilerine ihtiyaç duyulmuştur .Ancak elektronik bilimi ilerledikçe, otomatik denetim sistemleri biraz daha geliştirildi ve kullanılan komuta aygıtlarıyla verilen programa uygun olarak asansörlerin iniş çıkış yönü kişinin isteğine göre ayarlanmış oldu. Böylece elektronik denetimli asansörler, insan eliyle denetlenen asansörlere oranla çok daha verimli hale gelmiştir.

Asansör Kurulumu Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Asansör Kurulumu

Otomatik Asansörler

Kabinde bulunan düğmeler yardımıyla, istenilen kata ulaşmak sağlanmıştır.
Otomatik asansör kabinlerinde her iki yanında bulunan düğmeler yardımıyla asansöre binen yolcunun yapacağı tek şey,gitmek istediği düğmeye basmaktır.

Asansörlerin Programlanması
Eğer binamızda çok sayıda asansör var ise bunlar asansörlerin çalışması bilgisayara bağlı olan otomatik aygıtlarla,yolcu trafiğine göre yönlendirilmesi sağlanmıştır. Örneğin, günün en yoğun saatinde asansörlerin hepsi birden devrede, gece ise bir veya iki tanesi çalışmaktadır.

Asansör Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Asansör Kurulumu

Incoming search terms:

  • asansör çeşitleri ve fiyatları
  • asansör fiyatları ve çeşitleri
  • bahçe asansörü
  • dış cepe asansör kurulumu
  • e v vantilatö çeşitleri
  • elektırıklı ev asansor gırgırları
  • gelişim asansör

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top