Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Akvaryum Bakımı
Akvaryum Bakımı

Akvaryum Bakımı

Akvaryum bakımı, bulunduğu ortama oldukça hoş bir hava katan akvaryumların temizliğinin sağlanması ve balıkların sağlığının korunması için yapılan uygulamalardır. Son derece önemli olan akvaryum bakımı, düzenli periyotlarla yapılmalıdır. Akvaryum bakımı, akvaryum çeşidine, balık çeşidine, akvaryum genişliğine, içinde kullanılan filtre ve ısıtıcının modeline göre her akvaryumda farklılık gösterebilmektedir. Bu yazımızda akvaryum bakımı hakkında fikir sahibi olacaksınız.

Akvaryum bakımları haftalık, 15 günlük veya aylık periyotlarla yapılmalıdır. Yapılan düzenli bakımlarda aksamalar olursa, akvaryum temizliği ve balıkların sağlığı konusunda sıkıntılar yaşanacaktır. Düzenli olarak akvaryum bakımı yapılmazsa, su kısa bir süre içinde kirlenecektir. Suyun kirlenmesi de, balıkların hastalanmasına ve hastalıktan kaynaklı ölümlerine neden olacaktır. Akvaryumda yaşayan canlılar için suyun kalitesi de son derece önemlidir. Suyun kalitesi belli zamanlarda testlerle kontrol edilmeli ve gerektiğinde belli oranlarda su değişikliği yapılmalıdır.

Su periyodik olarak ayda 1 defa ortalama % 30 olmak üzere belli oranlarda değiştirilmelidir. Su değişikliği yapılacağı zaman, akvaryumdaki su yüzeyden alınmamalıdır. Suyun yüzeyden alınması temizlik adına herhangi bir şey ifade etmeyecektir. Dipteki pisliklerin de akvaryumdan çıkarılması için su dipten alınmalıdır. Alınan su yerine taze su konulur.

Akvaryumdaki su çok kirli ise balıklar ayrı bir kaba alınmak şartı ile su değişikliği % 60 oranında değiştirilebilir. Akvaryum suyu kesinlikle tamamen değiştirilmemelidir. Değiştirilirse, balıkların yaşamış olduğu ısı değişikliğinden dolayı ani hastalık ve ölümler meydana gelebilir.

Akvaryumlarda düzenli periyotlarla bakımın yapılmaması durumunda balıkların hastalanıp ölebileceklerinden bahsettik. Eğer kullanıcı işinden ya da yoğunluğundan dolayı sık sık bakım yapamayacak durumda ise, bu duruma uygun, daha dirençli büyük cins balıklar tercih etmelidir. Tabi balıkların dirençli olmaları hiç bakım gerektirmeyecek anlamına gelmez.

Akvaryum bakımı sadece su temizliği değildir. Su temizliğinin yanında akvaryum filtresinin mekanik temizliği, ışıklandırma ayarları ve ısıtıcının bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Balıkların sağlığı ve ortamlarda temiz, şık görüntüye sahip akvaryumlar elde edebilmek için akvaryum bakımına son derece dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top